Sluha dvou pánů pracuje pro britské gangstery

Slovácké divadlo v Uherském Hradišti uvedlo premiéru komedie britského dramatika Richarda Beana Sám na dva šéfy. Inscenaci, která má základ ve Sluhovi dvou pánů od Carla Goldoniho z 18. století, režíroval budoucí ředitel divadla Michal Zetel. Jde o druhou letošní premiéru divadla, první byla lednová balada Studna světců.
Video Slovácké divadlo uvedlo komedii Sám na dva šéfy
video

Slovácké divadlo uvedlo komedii Sám na dva šéfy

Bean posunul jeden z nejslavnějších komediálních příběhů o pár století k dnešku. Hra měla premiéru 24. května 2011 v londýnském Národním divadle a rázem se stala hitem. Noviny o ní psaly jako o nejzábavnější události posledních let. Londýnská divadelní kritika ji označila za nejlepší hru roku 2011. Dostala se i na newyorskou Broadway a recenzentem New York Times byla označena za nejlepší komedii počátku našeho století.

„Udělat komedii špatně je hrozná dřina a udělat ji dobře je téměř nemožné. Zákony komedie jsou poměrně jasně dané a rozdíl oproti vážným věcem je v tom, že ty většinou působí emocionálně. Emoce jsou biologicky dané a zapůsobit na ně není tak složité. Ale humor vzniká na základě intelektu. Diváci u toho musejí přemýšlet,“ uvažuje Michal Zetel.

Všecko pro hranolky

Hlavní devizou Beanova přepisu, jenž slavný Goldoniho příběh převedl z Benátek do zločineckého prostředí Brightonu bláznivých šedesátých let minulého století, je posunutí původních scén ve prospěch břitkého britského slovního humoru.

„Je to člověk, který má hlad, chce se najíst a je schopen udělat všecko pro to, aby dostal hranolky,“ popisuje herec David Vaculík svou postavu Francise, jak se v moderním přepisu jmenuje klasický Truffaldino. Toho u nás proslavil Miroslav Donutil v inscenaci, která už má za sebou 550 repríz a dvacet sezon v pražském Národním divadle.

Slovácké divadlo letos slaví 70. narozeniny. Mezi vrcholy sezony bude patřit také muzikál Chicago v režii Radka Balaše, Deník Anny Frankové, který nastuduje Zoja Mikotová, či inscenace Alenka v kraji divů a za zrcadlem režiséra J. A. Pitínského. Stávající ředitel Igor Stránský chystá po Studně světců i Shakespearovo drama Macbeth.