Irglová oceněna za hudbu k filmu Once losangeleskými kritiky

Los Angeles (USA) - Česká zpěvačka a pianistka Markéta Irglová a irský hudebník Glen Hansard získali v neděli cenu Asociace losangeleských filmových kritiků (LAFCA) za nejlepší hudbu k irskému snímku Once, v němž oba ztvárnili také hlavní role. Asociace to oznámila dnes SEČ na svých internetových stránkách. Ceny LAFCA jsou prvními ukazateli, který z filmů by mohl uspět v souboji o prestižního Oscara.

Nejlepším filmem letošního roku zvolili losangeleští kritici snímek Až na krev (There Will Be Blood), který vznikl na motivy románu Uptona Sinclaira Petrolej!. Oceněni byli i jeho tvůrci; Paul Thomas Anderson jako nejlepší režisér a hlavní představitel Daniel Day-Lewis jako nejlepší herec. Snímek o rodině ropného magnáta, který se odehrává na počátku 20. století, získal ještě cenu za výpravu. Do českých kin přijde v únoru 2008.

Nejlepší herečkou je podle názoru filmových kritiků Francouzka Marion Cotillardová, která si cenu vysloužila za ztvárnění titulní role v životopisném snímku Edith Piaf.

Z neamerických filmů uvedených v roce 2007 se losangeleským kritikům nejvíce líbil rumunský snímek 4 měsíce, 3 týdny a 2 dny, který si odnesl Zlatou palmu i z letošního filmového festivalu v Cannes. Jeden z představitelů tohoto dramatu z doby komunistického Rumunska Vlad Ivanov byl oceněn jako nejlepší herec ve vedlejší roli.

V této ženské kategorii kritiky nejvíce zaujala Amy Ryanová za její výkon ve dvou filmech Gone, Baby, Gone a Pekelný plán. O cenu pro nejlepší animovaný film se podělila dvojice snímků Ratatouille a Persepolis.

Po nedělním oznámení letošních držitelů cen LAFCA zveřejní dnes nejlepší snímky letošního roku také newyorští filmoví kritici. Ve čtvrtek se filmoví fanoušci dozví nominace na Zlaté globy, které již tradičně hodně napoví, kdo si bude moci dělat zálusk na prestižní Oscary. Jejich nominace budou oznámeny 22. ledna a 24. února se v Los Angeles uskuteční slavnostní předávací večer.

Ceny LAFCA byly letos uděleny již po třiatřicáté. Vítězové je obdrží na slavnostním večeru, který se bude konat v kalifornské metropoli 12. ledna.