Publikace o klášteře ve Zlaté koruně otevírá ediční plán

Zlatá Koruna – Historii kláštera ve Zlaté Koruně na Českokrumlovsku mapuje nová kniha Klášter Zlatá Koruna: Dějiny – památky – lidé. Na jejím vzniku se podílelo 35 autorů, kteří zaznamenali dějiny objektu i jeho významné rekonstrukce. Texty vycházejí z důkladného archivního studia či archeologických, stavebních a restaurátorských průzkumů.

„Touto knihou je završena cesta započatá v 80. letech, kdy začala rozsáhlá rekonstrukce. Roky oprav přinášely další poznatky, které nebyly uspořádány,“ uvedl kastelán Zdeněk Troup. Loni v květnu se v klášteře konala odborná konference a to, co na ní zaznělo, se stalo základem nové publikace.

Má téměř 800 stran a do distribuce se dostane v lednu. Obsahuje 46 vzájemně provázaných studií, jednotlivé obory se prolínají. Čtenáři se dozvědí, čím klášter kultivoval okolní krajinu, podrobnosti o stavbách, uměleckých dílech i osudech konkrétních lidí spjatých s klášterem.

Zlatokorunský areál, který patří k nejlépe dochovaným cisterciáckým klášterům v Česku, převzal roku 1990 památkový ústav od státní vědecké knihovny a o pět let později byl prohlášen národní kulturní památkou.

Rozsáhlá rekonstrukce trvala 20 let, hlavní práce skončily roku 2004. Obnova ale pořád trvá, mezi nové objevy patří například rozměrná barokní freska, o níž se předtím vůbec nevědělo. Byla celá skrytá pod vrstvou vápna a zhruba v 60. letech minulého století vznikly v tomto prostoru záchody.

„Je pravděpodobně nejcennější nástropní malbou celého areálu,“ zdůraznil Troup. Fresku mohou spatřit badatelé, kteří chodí do vedlejší studovny, a nyní i čtenáři nové knihy.

Sborník o Zlaté Koruně otevírá čtyři ediční řady o památkách na jihu Čech. Vyšel v řadě Collectiones, kde publikacím předcházejí odborné konference. „Podobným způsobem jako ve Zlaté Koruně se shromažďují poznatky i jinde, proto na to chceme navázat ediční činností,“ vysvětlil ředitel českobudějovického pracoviště Národního památkového ústavu Petr Pavelec.

Příští rok tak vyjde kniha o rodu Schwarzenbergů a pak o proměnách Českého Krumlova. Toto město se objeví i v monografii o barokním zámeckém divadle, kterou chystá českokrumlovský kastelán Pavel Slavko. V plánu jsou rovněž knihy o tapisériích či zámeckých zahradách.

Klášter Zlatá Koruna, který ze tří stran obtéká řeka Vltava, leží asi osm kilometrů od Českého Krumlova. Založil ho roku 1263 Přemysl Otakar II. na obranu svých zájmů před pronikáním Vítkovců z jihu do vnitřku Čech. Název kláštera připomíná údajný trn z Kristovy koruny, který klášteru daroval Přemysl Otakar II. Původně byl podle této relikvie nazván Svatá Trnová Koruna, ale na počátku 14. století se zřejmě v souvislosti s velkým bohatstvím kláštera změnil ve Zlatou Korunu.