Grand designérem roku je Studio Najbrt

Praha - Špičkoví čeští designéři převzali ve Stavovském divadle ocenění Czech Grand Design za loňský rok. Nejvyšší cenu Grand designér roku získalo grafické Studio Najbrt. Podobu ceny - bílou silikonovou cihličku - navrhl loňský držitel hlavní ceny Jiří Pelcl. Cihlu prý zvolil jako symbol jednoduchosti, stálosti a vzniku.

Nejvyšší cena Grand design i Grafický designér roku patří Studiu Najbrt. K jeho triumfu pomohlo například vydání knihy Czech Design 01 nebo nový orientační systém Českých drah. „Byl to pro nás velice důležitý rok. Po dlouhé době jsme zrealizovali naši knížku," prohlásil Aleš Najbrt po získání ceny.
 
Designérem roku se stal Maxim Velčovský. Porotu oslnil výstavou na Designbloku 2007 a uměleckým vedením nábytkářského podniku UP závody.
 
Oděvním designérem roku 2007 je Denisa Nová se svojí značkou DNB, která byla nominovaná za kolekci podzim/zima 2007/08, za kolekci pro Canon a její způsob prezentace v podobě performance. 

V kategorii Fotograf roku zvýtězila Anna Mrázek Kovačič se sérií fotografií a módních story pro časopis Dolce Vita. Za snímky pro tento časopis byla nominovaná i loni.
 
Do síně slávy vstoupil průkopník českého skla René Roubíček. Sklářské tvorbě se věnuje už šedesát let.

Ceny Czech Grand Design uděluje Akademie designu ČR složená z teoretiků, kurátorů a novinářů, kteří se dlouhodobě věnují designu. Záznam z předávání bude vysílat ČT 2 v sobotu 16. února.