Výstava je rozčleněna do deseti celků, nejstarší část přenese diváky do období mladého paleolitu kolem 29.000 až 25.000 let před naším letopočtem. Muzeum hlavního města Prahy vystavuje repliky i originály staré několik tisíc let.
„Výstava přibližuje způsob výroby keramiky bez hrnčířského kruhu. Pravěcí lidé nádoby vytlačovali z válečků a plátků hlíny,“ uvedla Šmolíková. Lidé se dozvědí o využití keramiky v kuchyni, při tkaní, náboženských rituálech i pohřbívání.
Návštěvníci si mohou prohlédnout a ohmatat kopii Věstonické venuše, sošky zvířat, keramické hrnce i amulety. Nechybí ani model komorové pece se vsázkou nádob připravených k výpalu.
U všech vystavených předmětů jsou jak klasické popisky, tak popisky v slepeckém Braillově písmu. Připraveny jsou také dvě návštěvní knihy, nevidomí mohou své dojmy napsat na speciálním psacím stroji. Vystaven je rovněž katalog k předchozí výstavě, který získal ocenění na mezinárodní výstavě hmatových knih ve Francii.
Pro návštěvníky se zrakovým postižením jsou k dispozici průvodci, které proškolilo sdružení pro podporu nejen nevidomých - Okamžik. Po dobu trvání výstavy mohou lidé využít bezbariérový přístup do budovy muzea z Křižíkovy ulice.
Výstava nazvaná Začalo to hrudkou hlíny, která potrvá do 4. května, je třetí hmatovou výstavou pražského muzea. V předchozích letech si mohli zájemci osahat expozice Seznamte se s archeologií a Šaty dělaj pračlověka.