Ve vinohradském divadle museli původně čtyřhodinovou inscenaci s ohledem na diváky upravit a zkrátit. I navzdory své délce ale hra patří mezi jednu z prvních, dobře napsaných francouzských situačních veseloher. Její humoristický náboj vyzdvihnul i režisér Balaš: „Myslím, že díky Baumarchaisovi vznikla celá řada slavných filmových komedií od Četníků přes Pierra Richarda až k Belmondovi.“
Hra se na Vinohradech neobjevuje poprvé, první premiéru zde měla pod názvem Bláznivý den aneb Fišarova svatba v roce 1958. K současnému zpracování vytvořil novou hudební úpravu Ondřej Brousek. „Není to klasický muzikál, aby se diváci nelekli, je to prostě činohra se zpěvy,“ upozornila herečka Jana Malá, která v inscenaci ztvárnila roli hraběnky.
Baumarchaise napsal Figarovu svatbu před dvě stě třiceti lety a Ludvík XVI. ji tehdy zakázal hrát. Autor v ní totiž kromě jiného kritizoval společenské poměry. Ke světové premiéře tak došlo pět let před pádem Bastily v roce 1784. Obdobný osud postihl i Mozartovu stejnojmennou operu, která u vídeňského publika propadla a úspěchu dosáhla až v Praze. Právě tehdy Mozart údajně pronesl svou slavnou větu „Mí Pražané mi rozumějí“.