Událostem ze srpna 1968 ve světě bude věnován celý 18. ročník festivalu, který bude mít motto Smích a zapomnění a v Praze se uskuteční od 1. do 5. června.
Gorbaněvská je poslední žijící z takzvaných osmi statečných, kteří před 40 lety v Moskvě proti okupaci vystoupili. „Protestovali jsme proti tvrzení, že okupace má celonárodní podporu. I my jsme byli součást toho národa,“ řekla před několika dny v Moskvě nyní dvaasedmdesátiletá někdejší disidentka.
Přímo na demonstraci nebyla zatčena proto, že s sebou měla své tříměsíční dítě. V roce 1969 ale byla uvězněna a následně umístěna ve vězeňské psychiatrické léčebně. V roce 1975 emigrovala a nyní žije v Paříži. Dnes se ale do Ruska vrací. Byla editorkou informačního bulletinu o porušování lidských práv v Sovětském svazu. V roce 2005 se účastnila televizního dokumentu They Chose Freedom o historii a osudech sovětských disidentů. Na Západě, především v USA a ve Francii, vyšlo Gorbaněvské mnoho knih. Ve vlasti je však její tvorba téměř neznámá.
V jejích verších se ale neodráží její politické názory a aktivity, poezie Gorbaněvské je velmi intimní. Milostná lyrika evokuje staroruskou mystiku. I když se zachovala velmi statečně, nebála se zůstat zranitelná. Odhaluje sebe sama ve své poezii bolesti, odloučení, izolace, zoufalství a hrozivého neštěstí.
Dnes upozorňuje na nedostatek svobody médií v současném Rusku a tvrdí, že náhražkou samizdatových časopisů protisovětské opozice by se ve 21. století mohl stát internet.
Důležitými hosty festivalu, kteří se také každý nějak vztahují k roku 1968, budou i kanadská spisovatelka Margaret Atwoodová, která se na pražskou literární přehlídku vrací po osmi letech. Autorka křehkých a lyrických próz byla několikrát nominovaná na Nobelovu cenu, je nositelkou Bookerovy ceny a její knihy, kterých vydala již přes čtyři desítky, jsou hojně dostupné i v češtině.
Záliba festivalu v představování legend beatnické generace pokračuje letošním hostováním básníka a romanopisce Michaela McClureho, vedle Lawrence Ferlinghettiho a Garyho Snydera poslední osobnosti tohoto hnutí. Přijet má také americký prozaik Paul Alster a v Paříži žijící český básník, prozaik a esejista Petr Král, který z Československa odešel po roce 1968.