Jiráskův Hronov představí 26 inscenací amatérských divadelníků

Hradec Králové - Nadcházející 78. ročník divadelního festivalu Jiráskův Hronov nabídne divákům v základním programu 26 inscenací ve více než stovce představení. Součástí festivalu, který se uskuteční od 1. do 9. srpna, bude 15 seminářů a dílen, na které se přihlásilo 333 zájemců, a také výstavy a hudební vystoupení.

Hronov bude hostit amatérské divadelníky s nejúspěšnějšími inscenacemi z celostátních druhových přehlídek, celkem vystoupí 255 divadelníků. „Nebude chybět téměř nic od činohry, loutkových představení, pantomimy, experimentujícího, studentského, pohybového a tanečního divadla,“ uvedl programový ředitel festivalu Milan Strotzer.

Festival se těší velkému zájmu veřejnosti, většina vstupenek je už vyprodána. Přehlídky inscenací se kromě tuzemských amatérských souborů zúčastní profesionální Divadlo v 7 a půl, které uvede inscenaci Nora v režii J.A. Pitínského. V Hronově vystoupí také divadelníci z Nizozemska, Rakouska a Slovenska.

Náklady na festival dosahují přibližně 2,5 milionu korun, z toho 600.000 korunami přispívá ministerstvo kultury a 150.000 korunami královéhradecký krajský úřad. Kromě příjmů ze vstupného festival podporují také sponzoři.

Jiráskův Hronov je nejstarší divadelní přehlídkou neprofesionálního divadla v Evropě a zřejmě i na světě. Byl založen roku 1931 v Hronově, rodišti spisovatele Aloise Jiráska, a do roku 1951 se na festivalu vždy uváděla alespoň jedna jeho hra.