Simpsonovi dostali podesáté cenu Emmy

Los Angeles - Kreslený seriál Simpsonovi získal už podesáté americkou televizní cenu Emmy za animované půlhodinové seriály. České studio Universal Production Partners (UPP), které bylo nominováno na Emmy za vizuální efekty pro televizní film The Company, se ceny nedočkalo.

Ceny Emmy za kreativní umění (Creative Arts Emmy Awards) se vyhlašovaly v sobotu v Los Angeles a byly předzvěstí předávání hlavních cen Emmy, které se uskuteční v neděli 21. září.

Příhody rodinky ze Springfieldu, které se loni dočkaly i filmové podoby, baví diváky po celém světě již téměř 20 let a jsou nejdéle vysílaným animovaným seriálem v historii. Americká televize Fox vysílá Simpsonovi už 19. sezonu, seriál patří mezi její nejúspěšnější programy. Čeští diváci ho mohou sledovat od roku 1993.

České studio UPP bylo letos nominováno za vizuální efekty pro třídílný seriál The Company, který popisuje boj špionů. "Sledujeme je od roku 1954 přes maďarskou revoluci, Zátoku sviní až po pád Sovětského svazu.

Nejvíce cen během sobotního večera získala historická minisérie John Adams televize HBO o druhém americkém prezidentovi, která dostala osm ocenění. Druhým nejúspěšnějším programem se se ziskem čtyř Emmy stal televizní seriál Mad Man, který vypráví příhody lidí pracujících v reklamním průmyslu v New Yorku před půl stoletím.

Cenu Emmy pro nejlepší hostující herečku v dramatu získala Cynthia Nixonová, hvězda seriálu Sex ve městě, za roli matky obviněné z vraždy svých dcer v seriálu Zákon a pořádek. Nejúspěšnější televizí se stala HBO s 16 cenami Emmy, za ní skončily ANS a PBS s devíti oceněními. CBS získala osm Emmy a NBC šest.