Nadace vyhlásila české stavby roku

Praha - Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství dnes vyhlásila pět staveb, které získaly ocenění Stavba roku. Jsou mezi nimi bytové domy v Praze - Horních Počernicích, které využívají alternativní zdroje vytápění,  Moravský zemský archiv v Brně, rekreační komplex v Praze 10 a zavěšený most přes řeku Odru na Ostravsku. Poslední z oceněných, Administrativní centrum Královéhradeckého kraje, které vzniklo rekonstrukcí bývalého pivovaru, bodovalo nejen u poroty - získalo i cenu veřejnosti.

Stavba roku je každoročně udělována pěti stavbám bez rozlišení pořadí. Vybrané projekty obdržely plaketu, kterou si mohou připevnit na vítěznou stavbu. Porotci na vybraných objektech ocenili nejen architektonické řešení, ale například i zasazení do krajiny nebo spokojenost investora a uživatelů stavby.

61 uchazečů

Do soutěže mohla být přihlášena jakákoli stavba na území České republiky, která byla dokončena a uvedena do provozu od června loňského roku do konce letošního května. Osmičlenná porota letos vybírala z 61 staveb.

Byla také vyhlášena cena předsedy Senátu, kterou dostal pražský domov sociální péče Hagibor za zdařilé skloubení historické budovy a moderní přístavby. Panelový bytový dům Tatarkova v Praze ocenil ředitel Státního fondu rozvoje bydlení jako dobrý příklad regenerace panelových sídlišť a cenu primátora hlavního města si odnesli autoři rekonstrukce a dostavby secesního ateliéru Ladislava Šalouna.

Za dobu trvání soutěže porota posuzovala zhruba 800 staveb. Minulý rok ocenila Mandarin Oriental Hotel Praha, Arcidiecézní muzeum v Olomouci, nové ústředí ČSOB v Praze, lávku pro cyklisty přes Vltavu v Českých Budějovicích a odbavovací terminál letiště Brno. Úroveň českého stavitelství podle odborníků rok od roku stoupá, především kvalita stavebních prací a architektonických nápadů.