ČT dnes uvede Almodóvarovu Špatnou výchovu

Praha - Od 23:20 mohou dnes diváci ČT2 zhlédnout snímek režiséra Pedra Almodóvara Špatná výchova. Ve snímku, který otevřel v roce 2004 Mezinárodní filmový festival v Cannes, se španělský režisér inspiroval zážitky ze svých školních let a použil v něm i netypický žánr detektivky.

Madrid 1980. Úspěšný režisér Enrique Serrano už dlouho marně hledá námět, který by ho zaujal, když k němu náhle vpadne neohlášená návštěva. Enrique hned nepozná svého někdejšího spolužáka Ignacia, jenž ho přišel požádat o roli, a snaží se ho zbavit. Po jeho odchodu se ale začte do rukopisu novely, který mu Ignacio nechal, a začnou v něm ožívat vzpomínky.

V 60. letech se jako chlapci setkali v jezuitské koleji, kde spolu objevovali film, ale také lásku, sex a strach. Svědkem i hlavním aktérem jejich probuzení byl tehdy otec Manolo, ředitel ústavu a profesor literatury, zosobňující dvojtvářnost náboženských institucí této doby. Příběh, jehož autorem je Ignacio, zaujme Enriqua natolik, že po někdejším intimním příteli, s nímž se pak setkal znovu jen jednou v 70. letech, začne pátrat. Je mu jasné, že objevil námět, na který čekal, a je odhodlán natočit podle něj film. Netuší ale, k jakým odhalením ho pátrání po bývalém příteli dovede…

V patnáctém Almodóvarově díle se setkalo dosud nejvíce žánrů.  Imaginace plná barev, transsexuální svobody, citlivosti pro všechno, co tvoří skutečný ženský svět, a zároveň záliba v otevřené syrovosti a sexu se tu potkala s hořkou obžalobou násilí na bezbranných, která má kořeny hluboko v Almodóvarově dětství.

V hlavní roli filmu zazářila mexická herecká superstar Gael García Bernal (Amores perros, Mexická jízda, Babel…). Snímek získal mimojiné Cenu za nejlepší zahraniční film od Newyorského kruhu filmových kritiků a Italského národního syndikátu filmových novinářů.