Domácí umění bojuje o uznání

Beroun - Ještě do konce listopadu mohou návštěvníci Berouna navštívit zajímavou výstavu s názvem Domácí umění. Představuje veřejnosti artefakty, které si vytvářeli lidé sami pro výzdobu svých příbytků ve druhé polovině 20. století, a to především od konce 50. do konce 80. let.

Tyto artefakty, někdy také označované pejorativně jako kýče, zhotovovali lidé bez výtvarného vzdělání a bez větších ambicí. Statisíce mužů a žen vytvářely vlastníma rukama, a většinou i podle vlastní předlohy, nejrůznější doplňky interiérů z materiálu, který byl v domácnosti zrovna po ruce nebo ho bylo možné odnést z práce. Také vojáci, po zabezpečení našich státních hranic před nepřítelem a vyčištění zbraně, vyráběli drobné artefakty pro své milé kdesi v dáli.

Expozice v kontextu ukazuje, čím žili a bavili se lidé na počátku doby, kdy folklór se stěhoval do skanzenů, lidové umění odtržené od řemeslné zručnosti žilo už jen v rukách odcházejících mistrů a kult náboženský, ze kterého velká většina lidové kultury čerpala, byl potlačován. Návštěvníci se mohou pokochat i pobavit různými variacemi Broučků, Ferdů s lucerničkami apod. Oblíbený byl také Švejk z drátu nebo na stolku vázička s krabičkou z celofánu a staniolu - památka z vojny - na kterou mířil Egri Bikavér z překližkového děla.

"Možná v našich předních galeriích a muzeích naleznete cennější umělecká díla, ale bez znalosti Domácího umění by obraz dějin českého výtvarného snažení nebyl úplný. Vždyť je docela klidně možné, že toto období bylo od časů jeskynního člověka tím posledním, ve kterém si lidé svůj příbytek zdobili výrobky zhotovenými vlastní rukou. A nakonec, nalezneme v českém výtvarném umění něco tak sofistikovaného, jako je figurka z korunkových uzávěrů od lahvového piva?" uvádí k výstavě její kurátor Pablo de Sax.