Cyklus Noví mistři evropského filmu uvede v USA i Karamazovy

Praha - Drama scenáristy a režiséra Petra Zelenky Karamazovi bude v březnu uvedeno v Národní galerii umění (National Gallery of Art) ve Washingtonu. Ze současných děl české kinematografie je vybrala filmová kurátorka Margaret Parsonsová a zařadila do nového cyklu Noví mistři evropského filmu (New Masters of European Cinema), ve kterém se objeví čtyři evropské filmy ročně.

„Karamazovi budou na programu 1. března. Akci spolupořádá velvyslanectví České republiky ve Washingtonu. Projekce Karamazových za účasti Petra Zelenky bude součástí kulturního projektu nazvaného CZ in D.C. Tento půlroční festival ve Washingtonu je pořádán u příležitosti našeho předsednictví Evropské unie a nabídne českou kulturu, včetně filmových akcí,“ informovala Ivana Košuličová z distribuční společnosti Cinemart.

Podle Margaret Parsonsové se cyklus Noví mistři evropského filmu zaměří na výrazné talenty mladší generace evropských režisérů, kteří nejsou nutně součástí komerčního proudu. „Takovým talentem je český režisér Petr Zelenka. Kombinuje kvality, které hledáme: představuje kreativitu, svěžest přístupu k pojednávané látce a zároveň pečlivě vyvažuje formální prvky s diváckou přitažlivostí. Navíc má i významnou skupinu následovníků zde ve Spojených státech,“ uvedla v tiskové zprávě Parsonsová.

Video Upoutávka na film Karamazovi
video

Upoutávka na film Karamazovi

Podle Zelenky se jeho snímky v USA promítaly vždy jen sporadicky, ať už na festivalech, v kulturních centrech či na univerzitách. „V případě Národní galerie umění mi připadá legrační, že zároveň s delegací na Oscary míří náš nový film Karamazovi rovnou do muzea, mimochodem velice slavného, mezi exponáty, jejichž kvality jsou již prověřené. Je to samozřejmě veliká pocta,“ komentoval to Zelenka. Očekává, že po jeho boku tu stanou nějací ti vítězové z Cannes či Benátek. Invazi českých filmů do amerických muzeí moderního umění pokládá za jednu z mála možností, jak čelit francouzskému kulturnímu šovinismu, který podle něj v současnosti dominuje evropskému filmovému trhu.

Film Karamazovi navrhla Česká filmová a televizní akademie k nominaci na prestižní americké ocenění Oscar. Nominace 81. ročníku budou oznámeny 22. ledna, vítězové budou vyhlášeni tradičně v Los Angeles 22. února. Tento Zelenkův snímek, který začátkem prosince vyšel na DVD doplněném stejnojmennou knihou, zastupoval českou kinematografii i na Evropských filmových cenách; do užších nominací se však nedostal. Loni v létě za něj převzal Zelenka zvláštní uznání a cenu Mezinárodní federace filmových kritiků FIPRESCI na MFF v Karlových Varech.

Zelenkovi Karamazovi

jsou součástí kolekce, kterou České filmové centrum zařadilo v rámci českého předsednictví v Evropské unii do jedné části festivalu v norském městě Tromsö. Ode dneška do 18. ledna se tam představí více než 13 českých filmů. Karamazovi budou uvedeni i na mezinárodním filmovém festivalu v Göteborgu. Tato prestižní přehlídka, největší svého druhu ve skandinávských zemích, se uskuteční od 23. ledna do 2. února.