Laibach představí Bacha jako průkopníka elektronické hudby

Praha - Česká premiéra multimediálního projektu "Kunst der Fuge / Umění fugy" slovinské kapely Laibach, naplánovaná na 22. února, je z technických důvodů přesunuta z kostela sv. Šimona a Judy do Divadla Archa. Datum zůstává stejné, začátek se posouvá na 20:30 hodin. Zakoupené vstupenky zůstávají v platnosti. Díky změně místa byla zvýšena také kapacita míst na sezení, která již byla téměř vyprodána. Slovinská kontroverzní kapela Laibach v koncertním projektu svým typickým způsobem - za pomoci elektroniky, počítačů a velkoplošných projekcí - zpracovává stejnojmenné dílo barokního skladatele Johanna Sebastiana Bacha.

„Umění fugy“ je cyklus čtrnácti fug a čtyř kánonů, které Bach napsal mezi lety 1723 a 1750, kdy žil a tvořil v Lipsku. Jde o jedno z jeho nejtajemnějších děl, které se stalo i díky nejasnému původnímu určení předmětem mnoha různých interpretací a dohadů. „Jelikož jsou Bachovy fugy založeny z větší části na matematických algoritmech, rozhodli jsme se použít počítačový program jako základní nástroj. Výsledek ukázal, že Johann Sebastian Bach se svým dílem může být považován za průkopníka elektronické hudby či techna,“ uvádí kapela na svých webových stránkách.

Podle kapely Laibach skrývá „Umění fugy“ velkou energii a inspiraci. Většina hudebního materiálu tohoto projektu vznikla v roce 2006 a měla premiéru v témže roce na Bachfestivalu v Lipsku. V květnu 2008 vyšlo stejnojmenné album.

Laibach vznikli v roce 1980 ve slovinském hornickém městě Trbovlje. Jejich název je německým překladem jména města Ljubljana, kde členové žijí a tvoří. Kapela proslula svými multimediálními projekty, elektronickou a industriální hudbou, kontroverzními politickými tématy a názory či předělávkami známých hitů jako například „Jesus Christ Superstar“, „Life Is Life“, „The Final Countdown“ a mnoha dalších. Za dobu své existence vydala přes 20 alb, koncertovala s úspěchem po celém světě, složila hudbu k mnoha divadelním představením, účinkovala v řadě multimediálních projektů. V roce 1984 založili spolu s dalšími slovinskými umělci neformální hnutí NSK (Neue Slowenische Kunst), které působí v mnoha nejrůznějších progresivních kulturních oborech. Na začátku devadesátých let vytvořili virtuální stát NSK s vlastními pasy, velvyslanectvími či známkami.

Pořadatel Bořek Jiřík

„V průběhu přípravy koncertu se ukázalo, že některé náročné technické prvky není v prostoru kostela možné realizovat. Proto jsme zvolili osvědčený prostor, který svým špičkovým vybavením dovolí dotáhnout tento unikátní projekt do dokonalosti.“

Laibach
Laibach