Vycházejí působivé vzpomínky Ludvíka Svobody

Praha - Autentické vzpomínky šestého československého prezidenta Ludvíka Svobody vychází poprvé knižně. Deník z let 1939 až 1943 představila jeho dcera Zoe Klusáková Svobodová. Publikace obsahuje prezidentovo vyznání, vzpomínky a autentické zápisky. Nakladatelé informují, že z originálního deníku změněno, přestylizováno ani vynecháno nebylo jediné slovo.

„Na jedné straně jsou poznámky v deníku velmi stručné, a na druhé straně i v té stručnosti jsou velmi emotivní, takže mohou oslovit čtenáře. Jsou to zápisky, ve kterých nehraje ideologie žádnou úlohu, jsou o vlastenectví, o povinnosti, o oddanosti své zemi,“ přibližuje knihu Zoe Klusáková.

Vzpomínky začínají odchodem Svobody do exilu po okupaci Československa Německem a končí momentem, kdy je československým vojákům v Sovětském svazu umožněno nastoupit na frontu a zapojit se do bojů.

Ludvík Svoboda se jako příslušník legií účastnil už bojů v první světové válce. Během druhé světové války pak bojoval především na východní frontě, a pomáhal i při osvobození Československa. Pak vstoupil do komunistické strany, léta jeho prezidentství se odehrála mezi roky 1968 až 1975, zemřel 4 roky po odchodu z funkce.
Ludvík Svoboda
Ludvík Svoboda