V Lipsku začal knižní veletrh na vlně optimismu

Berlín/Lipsko - Ve východoněmeckém Lipsku se dnes otevřely brány tradičního knižního veletrhu. Do neděle se na něm představí více než 2000 vystavovatelů z 38 zemí včetně České republiky. Součástí veletrhu, jenž se koná v době zvýšeného zájmu o čtení, je literární svátek Lipsko čte. I díky němu se čtenářům osobně představí údajně na 1500 autorů.

„Knižní veletrh je tak rozmanitý a zajímavý jako nikdy,“ konstatoval na úvod akce její šéf Wolfgang Marzin. Zdá se, že ekonomická krize čtení přímo prospívá, alespoň v Německu. V loňském roce německým knihkupcům vzrostl obrat v porovnání s rokem 2007 o procento a v prvních dvou měsících tohoto roku o 1,7 procenta. Beletrie se loni prodalo dokonce o 7,7 procenta více než v předchozím roce, u populárně naučné literatury byl zaznamenán nárůst 6,7 procenta.

„Možná lidé teď v době finanční krize sáhnou spíš po knize, aby porozuměli světu,“ myslí si předseda svazu německých knihkupců Gottfried Honnefelder. Organizátoři veletrhu dále optimisticky doufají, že finanční krize by mohla povzbudit soutěž mezi nakladatelstvími a knihkupci.  

Lipský veletrh je v Německu druhý největší. Na rozdíl od největšího knižního veletrhu světa, který se koná na podzim ve Frankfurtu nad Mohanem, je zaměřen mnohem více na samotné čtenáře než na odbornou veřejnost. Lipští organizátoři očekávají, že branami tamního výstaviště do neděle projde nejméně 100.000 návštěvníků.

Technologickou hvězdou lipského veletrhu by měla být elektronická kniha, eBook. Tomuto fenoménu bude v Lipsku věnováno na 20 akcí. V Německu se právě ve středu začalo prodávat zařízení pro čtení elektronických knih, přístroj Reader PRS-505, který vyrábí firma Sony.

Drtivá většina knih představených v saském veletržním městě však bude z papíru. Ze stovek knížek budou číst samotní jejich autoři, a to nejen na výstavišti, ale také na 300 různých místech po celém městě.

Z České republiky letos přijedou básnířka Sylva Fischerová a prozaici Tereza Boučková, Miloš Urban, Martin Šmaus a David Zábranský. Boučková bude už dnes besedovat s diváky po projekci filmu Smradi (2002), k němuž napsala scénář.

Na českém stánku ve čtvrtém pavilonu se prezentuje v komerční části desítka nakladatelství. Představeny jsou i nejkrásnější české knihy, laureáti literárních cen za roky 2007 a 2008 nebo česká literatura v překladech.

Zvláštností letošní české expozice je výstavka věnovaná revolučnímu roku 1989. Představuje tehdejší zlomové momenty českých dějin prostřednictvím knih i fotografií z fotobanky ČTK.

Knihy
Knihy
Více fotek
  • Knihy autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/8/733/73225.jpg
  • Lipský knižní veletrh autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/2/127/12644.jpg