Česko už zná své nejlepší designéry za rok 2008

Praha - Křišťálovou kouli jako ocenění pro nejlepší designéry minulého roku si dnes ze Stavovského divadla v Praze odneslo sedm českých designérů, grafiků, fotografů či firem věnujících se designu. Kromě vítězů v sedmi kategoriích dnes akademie vyhlásila i toho, kdo po Stanislavu Lachmanovi a René Roubíčkovi vstupuje do designérské „síně slávy“ - je jím Jan Kaplický. Záznam slavnostního večera odvysílá Česká televize 27. března na ČT2.

Cenu za nedávno zesnulého architekta Kaplického převzala jeho manželka od zpěvačky Marty Kubišové. „Jsem ráda, že cenu přebírám od Marty Kubišové, protože ta říkala slova: Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí. Já tomu věřím, proto jsem tady a proto přebírám tuto cenu, děkuji,“ řekla Eliška Kaplicky.

Designér roku Čtvrtník vytvoří podobu ceny pro příští ročník

Podobu ceny, kterou dostali laureáti třetích výročních cen Akademie designu ČR Czech Grand Design, navrhla Zuzana Lednická ze Studia Najbrt, které loni dostalo hlavní cenu. Letos se jejich nástupcem a držitelem titulu Grand designér roku stal Jan Čtvrtník. Tuto cenu akademie udílí takovému vítězi jedné z kategorií, který získal úplně nejvíc hlasů. Čtvrtník zvítězil v kategorii Designér roku a právě jemu náleží právo vytvořit podobu ceny pro příští ročník. Byl nominován za vázu Droog Aalto, kolekci sedacího nábytku pro Polstrin a vázy pro Moser.

Oděvním designérem roku 2008 je Monika Drápalová se svojí kolekcí Modrá (Cache-Cache). Titul Grafický designér roku 2008 dostal Robert V. Novák za design knihy Bruselský sen, která doprovázela stejnojmennou výstavu, a grafický design žaltáře trapistů. Fotografem roku 2008 se dnes stali Salim Issa a Štěpánka Stein za kolekci fotografií pro Design Guide 2009, katalog Jablonex 08 a výstavu Little Hanoi, která přibližovala pražskou vietnamskou komunitu. Tato dvojice získala stejné ocenění už v prvním ročníku designérských cen.

Ze 13 nominovaných v kategorii Obchod roku akademie vybrala obchod, který v nově otevřeném centru současného umění Dox připravila společnost Qubus. Výrobcem roku se stala firma Lucis za kolekci svítidel Helium, Neon, Argon, Antimon designéra Reného Šulce. Titul Objev roku a odměnu 50 000 korun získal Vladimír Žák za svoji diplomovou práci na Vysoké škole uměleckoprůmyslové - křeslo a pohovka Kubikula pro UP závody, které navazují na estetiku českého kubismu, židli Therapia pro Prowork a návrh křesla Ušák.

Loňský rok byl pro český design mimořádně úspěšný. Na ceny Czech grand design porota nominovala o čtyřicet procent víc produktů než v předchozím roce. Kategorie Objev roku měla nejvíce nominací, bylo jich 44. Na Designéra roku akademici navrhli 32 autorů, na titul Grafického designéra aspirovalo 26 tvůrců, v kategorii Fotograf roku bylo nominováno 17 autorů.

Olgoj Chorchoj i tentokrát přetvořil scénu Stavovského divadla

Večerem ve Stavovském divadle provázel herec a hudebník Roman Zach. Scénografii pro dnešní program vytvořilo stejně jako v prvních dvou ročnících studio Olgoj Chorchoj. Stejně jako v dalších oborech mají výroční ceny za nejlepší design pravidelně upozorňovat veřejnost odbornou i laickou na mimořádné osobnosti a činy v daném oboru.

Ceny Czech Grand Design pořádá agentura Profilmedia, která už několik let připravuje v Praze přehlídku Designblok. O laureátech cen rozhoduje akademie, která má přes 50 členů z řad kurátorů, teoretiků či novinářů z oboru. Letos poprvé v akademii zasedli i zahraniční odborníci. I letošní ročník bude doprovázet výstava, od 23. března do 13. dubna se bude konat v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze a poté se přesune do Brna.