„Tyto kláštery jsou pokladnicí bohatého byzantského kulturního dědictví, které je veřejnosti skryto. Přístup je zcela zakázán ženám a i pro muže platí velmi přísná omezení,“ informovala kurátorka výstavy Raphaelle Ziadová.
Retrospektiva umění vytvářeného mnichy v rozmezí téměř tisíce let je zaměřena zejména na obrazy svatých, Ježíše Krista a Panny Marie, ale také na cenné rukopisy evangelií, náčrty nebo kříže a kalichy určené k liturgiím. Už od nejstarších předmětů je na nich patrný vliv Byzantské říše.
Víc než 180 exponátů s náboženskou tematikou zahrnuje třeba i list podepsaný byzantským císařem - převádí jím na mnichy půdu a privilegia. Členové císařských rodů a vysocí hodnostáři Byzantské říše si vzácnými dary kupovali modlitby mnichů a s nimi, jak doufali, posmrtnou spásu své duše. Podle kurátorky je pravděpodobné, že tyto poklady lidé mimo řecké kláštery nespatří dlouhé roky - a možná už nikdy.
Pouze část vystavovaných děl již jednou opustila zdi starobylých klášterů, a to v roce 1997, kdy byly na expozici v severořecké Soluni, která byla tehdy jednou z kulturních metropolí Evropské unie.
Výstava v pařížském Petit Palais potrvá do 5. července.
