Za zlatý věk hraček je považováno 19. století, kdy se začaly masivně vyrábět. Existovaly ale samozřejmě daleko dříve. Například kolébkou panenek, které tvoří velkou část jaroměřické výstavy, se stal starý Egypt a Řecko. Šlo převážně o různé amulety, talismany a votivní sošky z hlíny.
Panenky hadrové, dřevěné, porcelánové…
Panenky patřily k oblíbeným hračkám nejen dětí, ale například ve středověku byly velmi oblíbeny i u dospělých z vysokých vrstev. Panenky začali lidé vyrábět jako své vlastní napodobeniny.
První hadrová pochází podle historiků ze 3. století před n. l. V průběhu staletí se pak měnil nejen materiál, ze kterého byly panenky vyrobeny, ale i jejich vzhled. Zatímco kolem roku 1400 byly vyřezávány ze dřeva a připomínaly spíše obarvené kuželky, v 18. století již měly skleněné oči, paruky z pravých vlasů a preciznější řezbu.
„Začaly se modelovat opravdu krásné, jemné panenky z porcelánu nebo i první panenky z vosku,“ uvedla kastelánka zámku Jaroměřice Jana Petrová. Na počátku 19. století začali v Německu zhotovovat voskové hlavy panenek a na konci století páry zavedly francouzské porcelánky výrobu hlav z biskvitového (neglazovaného) porcelánu. První celuloidová panenka přišla na svět pravděpodobně v Americe kolem roku 1870.
Ke hře s panenkami patřily samozřejmě i další hračky, například domečky a jejich vybavení. Objevily se až kolem roku 1800 a vyráběly se z porcelánu, dřeva, stříbra i zlata. Předměty v nich byly miniaturními replikami předmětů denní potřeby, stejně jako dnes, a malé děti se na nich učily pomáhat rodičům.
I něco pro kluky
Na jaroměřické výstavě jsou ale k vidění i hračky pro kluky - dřevěná auta, vojáci, lodě nebo stavebnice. „Stavebnicové kostky se původně dělaly kamenné, pak se ale přešlo na kostky dřevěné, jak je známe dnes,“ doplnila Jana Petrová.
V prostorách zámku je vystaven i funkční parní stroj. „Považuji ho za svůj unikát. Bavila mě ta práce ho rozmontovat a přijít na to, jak fungoval,“ prozradil Radim Petr, také kastelán na zámku Jaroměřice nad Rokytnou.
Medvídek alias Teddy
Měkké hračky pocházejí z konce 19. století. Nejoblíbenější medvídek, kterého si návštěvníci mohou také v Jaroměřicích prohlédnout, je ale o něco starší. První byl vyroben už roku 1902. Jméno Teddy Bear dostal prý podle amerického prezidenta Theodora Roosevelta. Varianty, jak k tomu přesně došlo, jsou různé, všechny mají ale co do činění s medvědem, kterého Roosevelt odmítl zastřelit.
Předchůdci plyšových medvídků byli nepohybliví. Bývali vycpáni pilinami, slámou nebo senem. Vyráběli se dokonce z keramiky, skla či kovu.

- Panenka zdroj: Muzeum hraček Rychnov nad Kněžnou http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/9/805/80471.jpg
- Domeček pro panenky autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/9/806/80505.jpg
- Parostroj autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/9/806/80507.jpg
- Medvídek autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/9/806/80506.jpg