Karlův most přišel o sousoší

Praha - Z Karlova mostu zmizely sochy svatého Kosmy a Damiána a nevrátí se dřív než za dva roky. Třicet unikátních sousoší, které most zdobí, opravují restaurátoři prakticky nepřetržitě. Někdy je ale nutný i razantnější zásah, kvůli kterému musí socha do dílny. Poprvé po třech stoletích sochy opustily své místo. Dva a půl metru vysoké a dvě tuny vážící barokní skulptury přestěhovalo pět lidí, desetitunový jeřáb a nákladní auto za necelé tři hodiny do restaurátorského ateliéru.

„Architektura soklu sousoší Kosmy a Damiána s Kristem je dnes už v takovém stavu, že začíná ohrožovat i své okolí,“ upozornil akademický sochař a restaurátor Jiří Kačer.

„Na sokl byl použitý trochu odlišný kámen než u samotných soch. Stává se to u řady soch, že soklové partie mají poněkud hrubozrnější kámen, který možná nebyl až tak kvalitní,“ informovala Petra Hoftichová, vedoucí úseku veřejné plastiky GHMP.

Video Reportáž Ireny Tyslové
video

Reportáž Ireny Tyslové

Restaurátoři proto vytvoří kopii podstavce z přírodního kamene a na ní budou, po dvou letech, opět stát původní restaurované originály soch od Jana Oldřicha Mayera. Svatí Kosma a Damián byli prvními lékaři mezi křesťany a později se proto stali patrony všech lékařů a lékárníků.

„Tyto sochy byly vlastně věnovány lékařskou fakultou a lékárníky. Fakulta dokonce věnovala k tomu fond, ze kterého se platily jejich opravy,“ doplnila Hoftichová.

Teď platí opravy město Praha. Nový podstavec a obnova soch budou stát několik milionů. Dvě části sousoší, které se ráno na auto nevešly - postavu Krista Spasitele a rozměrný podstavec - přestěhují dělníci do měsíce. Místo na zábradlí přímo před domem U Tří pštrosů tak zůstane dva roky úplně prázdné. Na Karlově mostě stojí dvacet originálních sousoší, deset už nahradily kopie.