Dny českého předsednictví v OSN: Jeden svět, Stivínová nebo obědy

New York - Doba, ve které žiji, je název výstavy, která zahájila prvního června Dny českého předsednictví v sídle OSN v New Yorku. Fotografie Antonína Kratochvíla podávají obraz současného světa, který zachytil během dvaceti let své tvorby ve více než patnácti zemích Evropy, Afriky, Asie i Ameriky. Na programu Dnů českého předsednictví, které potrvají do konce července, jsou ještě další výstavy, koncert a také přehlídka české kuchyně.

Rwanda i Ostrava 

„Myslím, že do OSN, kde se přijímají různá důležitá rozhodnutí, moje fotografie patří. Třeba aby pomohly lidem porozumět a vcítit se do konfliktu, do kterého půjdou nebo budou zasahovat,“ uvedl k výstavě Kratochvíl.

Autor, který v roce 1967 jako dvacetiletý mladík odešel z komunistického Československa, spoluprožíval dramatické situace například po sovětské invazi do Afghánistánu nebo americké invazi do Iráku, po genocidě ve Rwandě či při konfliktu v Náhorním Karabachu. Na výstavu ale zařadil i snímky znečištěné Ostravy z počátku 90. let.

Písně z kabaretu a Ježek jako vizionář

8. června se v New Yorku odehraje koncert Zuzany Stivínové s názvem From the Stage to the Bar, inspirován kabaretními představeními, zazní český, evropský a americký repertoár, včetně písní Suchého & Šlitra a Brechta & Weilla. Známou českou zpěvačku a herečku bude na koncertu doprovázet Robert Balzar Trio.

Hudbě, i když z jiného úhlu, bude také věnována výstava v newyorské České národní budově. Představí Jaroslava Ježka jako vizionářského českého skladatele jazzové, vážné a filmové hudby první poloviny 20. století.

Filmové ozvěny lidských práv

Až do „velkého jablka“ dolehnou ozvěny festivalu Jeden svět. V jejich rámci budou uvedeny dva snímky - The Power of the Powerless, zabývající se rolí občasné společnosti a ochránců lidských práv při svržení totalitního režimu v Československu, a Burma VJ, který na posledním ročníku festivalu získal zvláštní cenu Václava Havla.

Český oběd v New Yorku…

Menu Dnů českého předsednictví doplní také týdenní přehlídka české kuchyně. Tradiční české pokrmy připraví přední čeští šéfkuchaři, v čele týmu bude Jan Horký, šéfkuchař restaurace Zlatá Praha, hotelu Intercontinental.

Možnost poobědvat v OSN budou mít od 8. června každý všední den jak diplomaté, tak veřejnost. Součástí přehlídky bude také slavnostní recepce pro přibližně 200 významných hostů, včetně velvyslanců členský zemí OSN.

Fotografie A. Kratochvíla
Fotografie A. Kratochvíla
Více fotek
  • Fotografie A. Kratochvíla autor: Antonín Kratochvíl, zdroj: www.antoninkratochvil.com http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/902/90194.jpg
  • Z výstavy o Jaroslavu Ježkovi zdroj: www.obnova.sk http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/902/90200.jpg
  • Guláš zdroj: photobucket.com http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/3/259/25899.jpg