Malý princ jako komiksový hrdina

Praha – Necelý rok po francouzské premiéře a 66 let po prvním francouzském vydání slavné knihy Antoina de Saint-Exupéryho vyšel komiks Malý princ také u nás. Čeština je dvaadvacátým jazykem, do kterého bylo dílo jednoho z mistrů frankofonního komiksu Joanna Sfara přeloženo. To svědčí o nemalém úspěchu netradičního zpracování příběhu, který stále oslovuje čtenáře napříč generacemi.

„Malý princ v pilotovi během rozhovorů na poušti odhaluje dětství, které je zasuto někde pod dospělostí. A proto se k Exupéryho knize vracení především dospělí, kteří v sobě ono dětství chtějí objevit,“ domnívá se Ondřej Müller z nakladatelství Albatros, které komiks v Česku vydalo.

Exupéry Malého prince i sám ilustroval a ve své závěti zakázal vydat text bez svých ilustrací. Dědicové práv se ale rozhodli udělat výjimku. „Chtěli jsme, aby Malý princ žil i v tomto respektovaném uměleckém žánru. Hledali jsme proto renomovaného autora, který by zároveň respektoval samotné dílo,“ vysvětlil Olivier d´Agay z Nadace Saint-Exupéryho.

Video Reportáž Maria Kubaše
video

Reportáž Maria Kubaše


 

A autora podle svých představ našli v Joannu Sfarovi, známého i u nás svou sérií Donžon nebo komiksem Rabínův kocour. Sfarův Malý princ je poctou původnímu dílu i jeho autorovi, nezapře se ani jeho úcta k Marku Chagallovi a ke klasikům francouzského komiksu Fredovi a Hugovi Prattovi.

„Podařilo se mu najít úplně nové souvislosti a jinou hloubku,“ domnívá se Müller. Sfar se například rozhodl ukázat v příběhu samotného pilota, čemuž se Exupéry ve svých ilustracíh vždy vyhýbal.

Komiksový Malý princ si letos odnesl cenu pro nejlepší dětský komiks na komiksovém festivalu ve francouzském Angouleme.

Malý princ, kresba Antoina de Saint-Exupéryho
Malý princ, kresba Antoina de Saint-Exupéryho
Více fotek
  • Malý princ, kresba Antoina de Saint-Exupéryho zdroj: Wikipedia.org http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/3/289/28869.jpg
  • Komiks Malý princ zdroj: Albatros http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/926/92590.jpg