Royal Albert Hall má vymalováno

Londýn - Slavná londýnská Royal Albert Hall se stala domovem street artu. Sklepní prostory, které se používají jako prostor pro skladování, propůjčila sprejerům. Jejich obrazy, zachycující známé tváře z politické i hudební scény, jsou k vidění ode dneška. Na stěně Albert Hall se po boku The Killers, The Beatles, Eltona Johna či Franka Sinatry objevují také podobizny Alberta Einsteina, Winstona Chuchilla a Muhammada Alího.

Kresby jsou umístěny v obrovských prostorách haly, někdy i na zakřivených zdech a úzkých průchodech. „Nikdo z nás takhle nikdy před tím nekreslil. Nemůžete odmítnout příležitost pracovat tady, to prostě nejde a řekne vám to každý, kdo už někdy něco nakreslil,“ říká jeden z oslovených umělců Finbarr Dac.

Podobně jako jeho kolegové používal k vytvoření maleb šablony a černobílé nákresy s vysokým leskem. „Je tam hodně zajímavých detailů, musíte se pořádně podívat, abyste se v tom neztratili. Musíte trochu poodstoupit, počkat, zaostřit a pak teprve objevíte úplně všechno. Pokaždé, když se na něj podíváte, odhalíte něco nového,“ radí Dac.

Video Reportáž Barbory Kladivové
video

Reportáž Barbory Kladivové

Royal Albert Hall chce netradičním nápadem změnit vnímání lidí, ukázat něco nového a také trochu šokovat. „Chceme, aby si lidé řekli: ´Wau, podívej se, co dělá teď Royal Albert Hall.´ Naše budova je stará bezmála 140 let, ale to v žádném případě neznamená, že nás současné umění vůbec nezajímá,“ vysvětlila Lucy Noble, jedna z iniciátorek akce.

Letní sezona otevře originální prostory koncertům, tenisovým zápasům nebo diskusím se zajímavými osobnostmi.

Sir Winston Churchill na stěně Royal Albert Hall
Sir Winston Churchill na stěně Royal Albert Hall
Více fotek
  • Sir Winston Churchill na stěně Royal Albert Hall autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/945/94410.jpg
  • Bob Dylan na stěně Royal Albert Hall autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/945/94409.jpg