Do Apollonova chrámu mohou i lidé neurození

Lednice/Valtice - Po tříleté rekonstrukci otevřeli památkáři poprvé v historii i pro veřejnost dveře Apollonova chrámu v Lednicko-valtickém areálu. Empírový zámeček zasvěcený antickému bohu slunce a světla má za sebou opravy v hodnotě šesti milionů korun. Rekonstrukce se zaměřila především na venkovní plášť, restaurování sochařské výzdoby a opravu horní terasy.

Sochy od Josefa Kliebera zdobily původně Chrám múz, který stál nedaleko Apollonova chrámu a který byl zrušen. Výzdoba byla převezena do nově postaveného empírového zámečku zasvěcenému antickému bohovi. Vybudován byl na počátku 19. století, aby zpříjemnil život lichtenštejnskému dvoru.

Vznikl na břehu Mlýnského potoka a byl jedním ze saletů - samostatně stojících budov, které byly kdysi postaveny, aby architektonicky zkrášlily okolí zámku v Lednici, který obklopuje třicetihektarový park. Nedaleko Apollonova chrámu lze najít ještě dalších čtrnáct výletních objektů.

Video Reportáž Ivy Gambové
video

Reportáž Ivy Gambové

Střecha zámečku sloužila jako vyhlídka. „Terasa je orientována směrem na západ a je z ní vidět na hlavní ose budova lednického zámku, napravo minaret a vlevo krajinu směrem k Valticím,“ vysvětluje kastelánka zámku Lednice Ivana Holásková. Lednicko-valtický areál je zapsán na seznamu UNESCO.