Mistr opakujících se motivů Philip Glass koncertuje v Praze

Praha - Proslulý americký skladatel a klavírista Philip Glass vystoupí dnes v pražském Kongresovém centru. Přijede s programem své komorní hudby, při kterém ho doplní také violoncellistka Wendy Sutter, bývalá členka souboru The Bang on a Can "All-Stars", a perkusionista Mick Rossi. V programu zazní sólové klavírní skladby z cyklů Metamorphosis a Etudes, hudba z filmu Naqoyqatsi, část Closing z cyklu Glassworks a skladby pro sólové violoncello z díla Songs and Poems for Cello, které Glass napsal právě pro Wendy Sutter. Zajímavostí je, že tato virtuózní umělkyně hraje na vzácné violoncello, které bylo vyrobeno v roce 1620 v italské Cremoně a které v 17. století hrálo v Sixtínské kapli.

Letos dvaasedmdesátiletý Philip Glass je jeden z nejvlivnějších skladatelů 20. století, průkopník minimalismu v současné vážné hudbě, autor mnoha děl, mezi jinými avantgardních oper Einstein on the Beach, Satyagraha, Akhnaten, soundtracků k filmům Koyaanisqatsi, Powaqqatsi a Naqoyqatsi režiséra Godfrey Reggia, autor na Oskary nominované hudby k filmům The Hours, Kundun a Notes On a Scandal, spolupracovník mnoha dalších umělců - od choreografky Twyly Tharp přes režiséra Roberta Wilsona k Allenu Ginsbergovi, od Woody Allena přes Paula Simona až po Davida Bowieho.

Philip Glass se narodil a vyrostl v americkém Baltimoru. Studoval v Chicagu a Aspenu, v Paříži pak u legendární profesorky Nadie Boulanger, kde spolupracoval se sitarovým virtuosem Ravi Shankarem (přepisoval jeho indickou hudbu do západních not), který jeho pozdější tvorbu silně ovlivnil. Do New Yorku se vrátil v roce 1967 a založil Philip Glass Ensemble - soubor sedmi hráčů na klávesy a dechové nástroje. Spoluzaložil také divadelní soubor Mabou Mines. Hudební styl, který Glass rozvinul, byl nazván „minimalismem“ - termínem, který Glass nemá příliš rád. Spíše o sobě mluví jako o skladateli „hudby s opakujícími se strukturami“.

O jeho kompletním díle se naopak jako o minimalistickém rozhodně nedá mluvit - za dvacet pět let Glass složil více než dvacet větších i menších oper, osm symfonií, dva klavírní koncerty, koncerty pro housle, klavír, tympány a saxofonový kvartet, sountracky filmů, houslové kvartety, hudbu pro taneční představení, neustále se rozšiřující dílo pro sólový klavír a varhany. Jeho hudba pro film „Truman Show“ byla oceněna Zlatým Globem, za „The Hours“ získal nejen nominaci na Oskara, ale i na Zlatý Globus a Grammy. Přednáší, vede dílny a pravidelně vystupuje se svým Philip Glass Ensemble.

Wendy Sutter si získala jako violoncellistka světovou proslulost díky virtuóznímu zvládnutí jak klasického, tak i současného repertoáru. Vystupovala v prestižních sálech včetně The Kennedy Center, Avery Fisher Hall či Carnegie Hall. V roce 1994 účinkovala v představení „A Suite of Dances“, duetu pro violoncello a tanečníka Michaila Baryšnikova. Byla členkou mnoha komorních orchestrů, naposledy proslulého Bang on a Can „All Stars“. Nedávno uvedla světovou premiéru díla Philipa Glasse „Songs and Poems for Cello“, které skladatel napsal přímo pro ni.

Mick Rossi - klavírista, perkusionista a skladatel patří k newyorské avantgardní scéně. Jako člen Philip Glass Ensemble nahrával s mnoha významnými a virtuózními hudebníky - například Steven Bernstein, Randy Newman, Mahavishnu Project, Dave Douglas, Eddie Gomez, Vinny Golia a podobně.

Philip Glass
Philip Glass
Více fotek
  • Philip Glass zdroj: artsmarketing http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/990/98999.jpg
  • Philip Glass - Wendy Sutter zdroj: artsmarketing http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/990/99000.jpg