Zemřel televizní dramaturg Miloš Smetana

Praha - Po dlouhé nemoci zemřel v noci na dnešek televizní dramaturg, scenárista a spisovatel Miloš Smetana. Bylo mu 77 let. Život Miloše Smetany je spojen především s televizními seriály. Před devíti lety jim věnoval knihu, v níž shrnul jejich domácí historii od konce 50. let až po rok 2000. Na televizních inscenacích a seriálech spolupracoval například s Jaroslavem Dietlem, Zdeňkem Svěrákem, Zdeňkem Mahlerem a Romanem Rážem. Tvorbu Miloše Smetany připomene Česká televize ve středu 23. září v 10:35 na ČT1 filmem Tichý svědek.

Smetana pracoval nejprve jako divadelní dramaturg, potom byl redaktorem Divadelních novin a publikoval v nich řadu recenzí a článků. Je autorem asi třiceti televizních i rozhlasových her. Patří k nim i snímek Principálka s Věrou Galatíkovou v titulní roli. K postavě této neobyčejné divadelní ředitelky Elišky Zöllnerové se Smetana vrátil a literárně ji zpracoval ve stejnojmenné knize.

Jako dramaturg se Smetana podílel například na sériích Nejmladší z rodu Hamrů, Život na zámku, Šípková Růženka a Příkopy. V 70. letech napsal scénář k inscenaci Tichý svědek. Autor dlouholetého cyklu Zveme vás do divadla, který po léta sledoval nejpozoruhodnější jevištní projekty, spolupracoval naposled před dvěma lety s režisérem Jaroslavem Hanušem na seriálu Příkopy. 

Smetana je také autorem knih o osobnostech uměleckého světa - Dvě kariéry Jana Třísky a Zakázaná láska, která se zabývá skandálním životním příběhem dcery Karla Havlíčka Borovského.