Jiřina Jirásková bojuje o život

Praha - Zdravotní stav herečky Jiřiny Jiráskové je po operaci dutiny břišní, které se nečekaně podrobila o víkendu, velmi vážný. Herečka je hospitalizována na jednotce intenzivní péče Všeobecné fakultní nemocnice, lékaři ji udržují v umělém spánku. Mluvčí nemocnice Petra Pekařová uvedla, že umělkyně byla v této nemocnici operována už několikrát.

„Tentokrát se jednalo o náhlou příhodu břišní, přičemž nález byl závažný a pokročilý. I nadále (po operaci) je její stav velmi vážný,“ upřesnila mluvčí. „Zatím nelze říci, jak dlouho paní Jirásková v nemocnici bude,“ dodala. 

Jiřina Jirásková před dvěma týdny absolvovala dotáčky seriálu Pojišťovna štěstí. Ve stejné době se v Praze zúčastnila tiskové konference k festivalu Novoměstský hrnec smíchu; byla v pohodě a dobré náladě.

V Divadle na Vinohradech, jehož členkou je od začátku 50. let, ještě minulý týden zkoušela s uměleckým šéfem Martinem Stropnickým jevištní verzi filmu Federika Felliniho Zkouška orchestru. Tento projekt považovala za krásný, i když náročný pro celý soubor. Roli harfenistky alternuje s novou členkou této scény, letošní absolventkou Divadelní fakulty Lucií Polišenskou. Premiéra inscenace je ohlášena na 22. října.

„Musíme počítat s tím, že se budeme muset v dohledné době bez Jiřiny Jiráskové v repertoáru obejít,“ řekl ředitel Divadla na Vinohradech Jindřich Gregorini. V případě Jiráskové jde už o pátou operaci za uplynulé dva roky.

Jiřina Jirásková je s Divadlem na Vinohradech neodmyslitelně spjata, členkou souboru je od roku 1951. V 90. letech byla i jeho ředitelkou. Dosud na jeho jevišti ztvárnila více než stovku rolí.

Václav Klaus a Jiřina Jirásková
Václav Klaus a Jiřina Jirásková
Více fotek
  • Václav Klaus a Jiřina Jirásková autor: Berbora Pejšová, zdroj: estránky http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1129/112817.jpg
  • Alex Koenigsmark napsal knihu o Jiřině Jiráskové zdroj: Nakladatelstvá XYZ http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1129/112821.jpg