Bergmanovské manželské variace v Alfredu ve dvoře

Praha – V rámci festivalu 4 + 4 dny v pohybu uvádí divadelní formace STAGE CODE v divadle Alfred ve dvoře představení s názvem Bergman Update. Socio-dramatický kabaret o manželství zpracovává bergmanovské téma zveřejněné ve Scénách z manželského života, které dřívější generace sledovali s dojetím, překvapením a trochu i odporem. Otázky typu – co se to těm lidem děje? Co je to za hry? Proč se k sobě nemůžou chovat „normálně“? Copak ona nevidí, že on jí lže? A on nevidí, že ona s ním manipuluje? – jsou stále otevřené a inspirativní. Premiéra se uskuteční 15. října.

„Od prvního uvedení Bergmanova filmu je nám nyní skoro o dvacet víc. Zkoumáme, co jsme původně chtěli a co ve skutečnosti máme. Věrnost po tolika letech – je to důvod k oslavě a respektu anebo domácí vězení? Co je to vlastně za slib – budu Tě milovat a ctít až do konce. Do smrti? Do konce lásky? Do konce záruky kuchyňské linky? Spřádáme nekonečnou pavučinu, ve které se všechno propojí – děti, práce, stárnoucí rodiče, byt a auto nebo myčka a dovolená, nesplněné sny a nové touhy,“ uvádějí tvůrci představení.

Divadelní formace STAGE CODE, založená Danielou Voráčkovou a Philippem Schenkerem, působí v Praze od roku 1999. Ve spolupráci s českými a zahraničními umělci vytváří divadelní projekty rozmanitých žánrů (vizuální divadlo, object-theatre, site-specific, pouliční divadlo, kabaret, dramatizace textu), zaměřené na různá společensko-kulturní témata. Představení Stage Code jsou uváděna v České republice i na různých zahraničních festivalech.