Čechovův Racek přelétl nad DISKem

Praha - Absolventský ročník katedry činoherního divadla DAMU připravil Čechovova Racka. Hlavní role v této smutné komedii hrají Marie Štípková a Tomáš Klus. Premiéra bude dnes večer v pražském studentském DISKu. Komedie, v níž je skoro každý nemocen touhou po něčem, co nemá, a láskou k někomu, kdo miluje někoho jiného, láká divadelníky stále k dalším uvedením. Nejpodařenější inscenace zatím patří režisérům Otomaru Krejčovi, Petru Léblovi a Vladimíru Morávkovi. V novém provedení DISKu neexperimentovali a věrně se drželi Suchařípova překladu.

„Už při obsazování rolí jsem myslela na to, aby tam každý z herců měl své osobní téma,“ uvedla režisérka inscenace Tereza Ludvíková.  

„Práce na Rackovi A. P. Čechova (1860–1904) pro nás znamená završení divadelního studia i divadelní sezony. Čechovův text není pouze 'hrou o divadle', přesto se téma talentu, ctižádosti a tvorby vnucuje více než naléhavě. Přece jen jsme ročník, jenž právě opouští hájemství DISKu: Již brzy spadneme do víru. Přežijeme, nebo nás přivede do záhuby?,“ uvádějí v tiskové zprávě inscenátoři. „Člověk je nucen svým okolím převzít nějakou masku a s tou maskou prostě pak citlivě nakládat,“ doplnil herec Tomáš Klus.

Video Reportáž Jiřího Svobody
video

Reportáž Jiřího Svobody

Dramaturgie hry se proto soustředila především na hledání osobních témat posluchačů herectví. Citlivá režie Terezy Ludvíkové od počátku předpokládala zásadní osobnostní vklad jednotlivých herců a generační konflikt hry přenesla do roviny základních postojů/přístupů k životu.

Při světové premiéře v roce 1895 v Petrohradě hra propadla a Čechov pak dlouho nechtěl povolit její další nastudování. Dnes patří Racek mezi nejhranější Čechovovy hry. „Čechov byl geniální, že dokázal odpozorovat vztahy, a vykreslit je tak, že jsou platné dodnes,“ upozornila představitelka Arkadiny Marie Štípková.

Pro studenty DISKu je Racek posledním absolventským představením, podle Vladislava Vančury například připravili i divadelní verzi Markéty Lazarové.

Z inscenace v divadle DISK
Z inscenace v divadle DISK
Více fotek
  • Z inscenace v divadle DISK autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1495/149429.jpg
  • Z inscenace v divadle DISK autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1495/149430.jpg