V Havlově Praseti je Hrádeček divná vesnička

Brno – Brněnské divadlo Husa na provázku zařadilo do svého repertoáru další hru Václava Havla. Nedávno tam nastudovali průřez Havlovými dramaty s názvem Cirkus Havel, tentokrát se pustili do jeho méně známého textu. Hra Prase na téma Češi a svět, kterou dramatik nezařadil do sebraných spisů, bude v režii Vladimíra Morávka uvedena vůbec poprvé dnes večer.

Text inscenace napsal Havel původně jen pro své přátele, vydáno bylo pouhých 150 výtisků. I proto byl podle dramaturga Petra Oslzlého překvapený, že brněnská scéna chce zrovna tuto hru uvádět.

Anglický novinář se chce dozvědět všechno o naději Evropy, české duši a Gorbačovovi. Přijede tedy na Hrádeček za Václavem Havlem, s nímž chce „debatovat, dovozovat, žonglovat s hlubšími významy i mělčími podtexty“. Dozví se ale nakonec jediné. „Trochu se mu chce říct a pak to taky řekne: Jděte všichni do prdele,“ prozradil pointu Morávek.

Video Reportáž Ley Surovcové
video

Reportáž Ley Surovcové

Důvodem Havlovy reakce je… prase. Základním impulsem pro vznik textu totiž byla zabijačka, kterou chtěl Havel uspořádat pro kamarády po návratu z vězení. Sehnat prase se ale ukázalo jako velký problém. „Všichni ho slibovali, ale pak zavolali, že bohužel nebude 16 korun za kilo, ale 450 korun za kilo. A tak Václav Havel kupuje jedno prase v ceně obytného domu a připadá mu, že Hrádeček, který ho tak moc miluje, je trochu divná vesnička,“ uvedl Morávek, co přecházelo jadrné větě.

Prasetem pokračuje Provázek v objevování Václava Havla. Brněnské divadlo totiž jako první nastudovalo v 90. letech jeho hru, a to Zahradní slavnost. Dnešní uvedení Havlovy inscenace – se zpěvy z opery Prodaná nevěsta – je zkušební, oficiální premiéra je naplánovaná na červen, možná i za účasti autora.

Prase
Prase