Synové a dcery padesátých let

Praha – Na obrazovkách České televize se na podzim objeví sedm 26minutových dokumentů, které natočili studenti FAMU. Protagonisty dokumentárního cyklu jsou „děti 50. let“ – potomci politických vězňů 50. let, „nepřátel státu, zrádců vlasti a kriminálníků“, jejichž dětství či mládí ovlivnilo celý jejich život. Projekt, který bude mít další pokračování, představili dnes tvůrci v pražském kině Světozor.

Některé z filmů zabrousily i do archivů, některé se soustředily na současnost, jediné, co je spojuje, je téma. Dokumentární cyklus Děti 50. let navazuje na projekt audiovizuálních svědectví, která studenti FAMU natočili s 37 dcerami politických vězňů z České i Slovenské republiky. Z nich pak vybrali příběhy pro sedm dokumentů zhruba půlhodinových dokumentů.

Rozmanitost zpracování danou rozmanitými tvůrci nepovažuje producentka projektu Zuzana Dražilová za minus. „Jsem naopak ráda, že každý z dokumentů vznikal individuálně, že si ke každé protagonistce mohli studenti najít svůj přístup, vytvořit vztah,“ tvrdí.

Nápad zdokumentovat příběh dětí 50. let vznikl na semináři FAMU, který vedla právě Zuzana Dražilová a dramaturg a režisér Ivan Stehlík. Ten v současné době spolupracuje s Českou televizí i například na cyklu Neznámí hrdinové.

„Část naší generace byla tak ovlivněna režimem, že mnoho lidí o té době nechce vůbec slyšet. Jenom proto, že v té době žili, nechtějí o ní mluvit, aniž by se na tom nějak podíleli,“ domnívá se protagonistka jednoho z dokumentů Ludmila Voříšková. Filmařka Iva Jestřábová natočila jeden den v životě této ženy, která se musela vyrovnat se ztrátou otce.

„Bylo mi necelých pět let, když ho v roce 1952 zatkli. Byl odsouzen na jedenáct let za velezradu a ve vězení zemřel na leukémii,“ nastiňuje osud své rodiny Ludmila. S účastí v projektu prý váhala, ale nakonec se objevil důvod, který ji k natáčení přesvědčil. „Je to památka na mého otce, vzpomínka na něj,“ dodává k dokumentu. Na podzim diváci uvidí příběhů celkem sedm, více si o nich lze už teď dočíst na webovém speciálu.

Na první část cyklu Děti 50. let o dcerách má navazovat druhá, která přinese příběhy synů politických vězňů ze stejného období. Scénáře opět vznikají na FAMU.

Děti 50. let / Jsem na zahradě
Děti 50. let / Jsem na zahradě
Více fotek
  • Děti 50. let / Jsem na zahradě zdroj: www.deti50let.cz http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/16/1522/152115.jpg
  • Ludmila Voříšková v dokumentu Jeden život zdroj: www.deti50let.cz http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/16/1522/152114.jpg