Evropský památkový Oscar patří i bečovskému zámku

Bečov - Cenu Evropské unie pro kulturní dědictví Europa Nostra v jedné z kategorií získal zámek v Bečově. Takzvaný Oscar pro památkovou péči byl udělen za projekt konzervace a prezentace Horního hradu v komplexu zámku a hradu v Bečově. Bečovský projekt přihlásil do soutěže Národní památkový ústav. Ceny budou slavnostně předány 10. června v Istanbulu.

Na přípravě podkladů pro soutěž pracoval NPÚ s ateliérem Girsa a Českým vysokým učením technickým v Praze. Projekt popisuje koncepci a řešení projektu konzervace středověkého hradu. „Je to historicky první shrnutí výjimečných výsledků odborných průzkumů a expertiz o hradu jak z minulých, tak z posledních let,“ konstatoval bečovský kastelán Tomáš Wizovský.

Gotický hrad tvoří monumentální seskupení kaplové věže, starobylého donjonu a spojovacího křídla. Objekt založený před polovinou 14. století pozbyl v době třicetileté války reprezentativní funkci. Přesto je bečovský hrad zachován ve vysoce autentické podobě. Jeho rekonstrukce ovšem postupuje pomalu.

Video Reportáž Zdeňka Soukupa
video

Reportáž Zdeňka Soukupa

„Už jsme udělali konzervaci omítek a vloni opravovali také střechu. V hradní části byla letos dokončena unikátní požární nádrž a hasicí systém zhruba za deset milionů korun,“ poznamenal Wizovský.

Více návštěvníků, více peněz

Ocenění může významně přispět ke zvýšení zájmu návštěvníků nebo institucí o hradní areál a také pomoci urychlit plánovanou rekonstrukci hradu. Na obnovu hradu, který zaujímá přibližně dvě třetiny bečovského areálu, bude zapotřebí minimálně 56 milionů Kč.

A to je podle kastelána cena jen těch nejnutnějších prací. Na celý komplex je třeba až 200 milionů korun. Pro veřejnost je nyní přístupná pouze zámecká část, kde je vystaven relikviář svatého Maura, jedna z nejvýznamnějších památek v Česku.

Od roku 2002 získala Česká republika osm ocenění Evropské unie pro kulturní dědictví Europa Nostra. Z toho NPÚ obdržel šest prestižních Oskarů za péči o památky.

Relikviář sv. Maura
Zdroj: Zámek a hrad Bečov