Šachovou výstavu v DOXu zahájila partie naslepo

Praha - Fenomenální ruští šachisté Boris Spasskij a Anatolij Karpov zahájili společnou partií bez figurek - se šachovnicí pouze ve své mysli a na obrazovce pro diváky - výstavu nazvanou Umění šachu v pražském Centru současného umění DOX. Výstava věnovaná královské hře představuje 15 šachových souprav vytvořených mezinárodními umělci, mezi jinými Damienem Hirstem nebo Tomem Friedmanem. Otevřená bude do 28. června.

Oba šachoví velmistři si šachy naslepo proti sobě zahrají poprvé. Jinak se během svých úspěšných kariér utkali mnohokrát. „Sehráli jsme spolu hodně partií, Anatolij většinou vítězil, skóre máme přibližně tři ku dvaceti,“ řekl Spasskij, mistr světa v šachu v letech 1969 až 1972. „Poprvé a naposledy jsem hrál slepou partii v roce 1965, tohle je takové pokračování,“ dodal Spasskij.

„Šachy jsou mixem umění, sportu a vědy. Teorie šachu se neustále vyvíjí, což je věda, šachy jsou postaveny na obrovském množství myšlenek a kombinací, což je umění, a navíc musíte být fit a neustále se připravovat – takže šachy jsou i sport,“ uvedl před zahájením výstavy Anatolij Karpov.

Video Reportáž Maria Kubaše
video

Reportáž Maria Kubaše

Vystavené šachové soupravy jsou vyrobeny osobitým způsobem z nejrůznějších materiálů, jako je dřevo, porcelán, sklo, jantar a stříbro. Jsou mezi nimi unikáty jako třeba dílo Barbary Krugerové, která vytvořila mluvící šachy, v nichž jsou jednotlivé figurky naprogramovány tak, že při manipulaci s nimi položí nějakou otázku nebo pronesou nějaký výrok.

Výstava se po svém ukončení vydává na turné do australských a asijských galerií.

Autoři šachových souprav:

Maurizio Cattelan, Jake a Dinos Chapmanovi, Oliver Clegg, Tracey Emin, Tom Friedman, Paul Fryer, Damien Hirst, Barbara Kruger, Yayoi Kusama, Paul McCarthy, Alastair Mackie, Matthew Ronay, Tunga, Gavin Turk a Rachel Whiteread.0

Anatolij Karpov
Anatolij Karpov
Více fotek
  • Anatolij Karpov autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/16/1546/154549.jpg
  • Umění šachu autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/16/1546/154582.jpg
  • Umění šachu autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/16/1546/154593.jpg