Modrovous - hra o inverzi vlády muže a prokletí ženy

Praha – Tři příběhy o jednom příběhu ženy a muže, které vychází z legendy o muži s modrými vousy, uvedlo Dejvické divadlo jako druhou premiéru sezony. Hra Modrovous/suovordoM si pohrává se vztahovou problematikou – s otázkou, jak je to dnes ve vztahu s rolí muže a ženy a co ženy opravdu chtějí, aby muž byl. Režisérka představení Petra Tejnorová, zároveň i spoluautorka hry, obsadila do hlavních rolí Jaroslava Plesla a Marthu Issovou.

Představení vychází ze starého japonského příběhu o muži s modrými vousy, jehož krutost nakonec dostihla ženská lest. Variací tohoto příběhu je nesčetně a byly zpracovány mnoha světovými autory.

Tvůrce v Dejvickém divadle v příběhu nejvíce zajímala inverze vlády muže a prokletí ženy. Žena, proměňujíc se v anděla, mění muže v bestii. Už nestačí, aby se jen nechávala milovat. I ty nejnadějnější city musí ověřovat a kontrolovat, aby se nestaly záminkou pro jiné, méně krásné city a tužby. 

Video Reportáž Jiřího Svobody
video

Reportáž Jiřího Svobody

Muži se zmítají mezi dvěma fikcemi. „Stejně jako my ženy se dnes už neřídíme intuicí, tak muži jsou ženami tlačeni, aby byli citliví, empatičtí, a zároveň samci, kteří se o nás postarají. Je to celé takové pomatené,“ vysvětlila Martha Issová.

Modrovous je kombinací činoherního a tanečního divadla, které připravila režisérka Petra Tenorová spolu s Karlem Tománkem. Velký prostor nechala také pro hereckou improvizaci. „Protože jsme se inspirovali korejským žánrovým konstruktem, vznikl mix několika žánrů,“ popisuje představení Tejnorová. Návštěvníci se mohou těšit na něco z hororu, thrilleru i komedie, která se, jak je v Dejvickém zvykem, drží humoru balancujícího na hraně.

Poetiku Dejvického divadla si mohou připomenout i diváci České televize. 1. května odvysílá jednu z nejúspěšnějších inscenací této scény. Příběhy obyčejného šílenství Petra Zelenky měly premiéru v roce 2001 a oceněny byly Cenou Alfréda Radoka.

Modrovous/suovordoM - v režii Petry Tejnorové hrají Jaroslav Plesl, Simona Babčáková, Jana Holcová, Martha Issová, Jakub Gottwald a Lucia Kašiarová. Druhá premiéra 16. dubna; nejbližší repríza 22. dubna.

Simona Babčáková ve hře Modrovous
Simona Babčáková ve hře Modrovous
Více fotek
  • Simona Babčáková ve hře Modrovous autor: Hynek Glos, zdroj: Dejvické divadlo http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/16/1579/157817.jpg
  • Modrovous autor: Hynek Glos, zdroj: Dejvické divadlo http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/16/1579/157818.jpg
  • Modrovous autor: Hynek Glos, zdroj: Dejvické divadlo http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/16/1579/157815.jpg
  • Modrovous autor: Hynek Glos, zdroj: Dejvické divadlo http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/16/1579/157816.jpg