Nejvíce „andělští“ jsou hudebníci z Třince

Praha - Třinecká skupina Charlie Straight získala tři hudební ceny Anděl za rok 2009 - za album a videoklip a vyhlášena byla také objevem roku. Zpěvákem roku je jejich krajan Tomáš Klus, nejlepší zpěvačkou byla zvolena Ewa Farna, která pochází také z Třince. Skupinou roku byli vyhlášeni Monkey Business. Do Síně slávy uvedla Akademie populární hudby zpěvačku Marii Rottrovou.

Charlie Straight, kteří loni debutovali s albem She's a Good Swimmer, proměnili všechny tři nominace. Ewa Farna získala Anděla za album Virtuální. „Je to pro mě opravdu šok,“ přiznala. Další třinecký rodák Klus byl oceněn za desku Hlavní uzávěr splínu. Skupina Monkey Business získala Anděla za nahrávku Twilight Of Jesters.

Nejprodávanější deskou loňského roku je album V Lucerně Jaromíra Nohavici. Zpěvačka Aneta Langerová vyhrála kategorii skladba roku s písní V bezvětří. Do Síně slávy byla uvedena zpěvačka Marie Rottrová. „Jsem hrozně dojatá, děkuju vám. Ale jsem tvrdej člověk a nebrečím,“ poděkovala zpěvačka za potlesk vestoje, kterým ji ocenilo publikum v Incheba Areně.

Velkého potlesku se dočkala i zpěvačka Anna K., která přišla předat ocenění pro zpěváka roku. Divákům a fanouškům poděkovala za podporu, které se jí od nich dostává v jejím boji s rakovinou prsu.  


Skupina roku: Monkey Business (Twilight Of Jesters)

Zpěvák roku: Tomáš Klus (Hlavní uzávěr splínu)

Zpěvačka roku: Ewa Farna (Virtuální)

Objev roku / Album roku: Charlie Straight (She's a Good Swimmer)

Videoklip roku: Charlie Straight (Platonic Johny; režie Vít Haratek)

Skladba roku: Aneta Langerová (V bezvětří)

Nejprodávanější deska roku: Jaromír Nohavica (V Lucerně)


Žánrové kategorie, v nichž hlasovali odborní porotci, byly vyhlášeny už 12. dubna. Z alternativní scény bodovala skupina Květy s albem Myjau v produkci Ondřeje Ježka a s hostující Lenkou Dusilovou. Skupina tuzemských rapperů vystupujících pod hlavičkou BMP s albem Horizonty dominovala v kategorii hip hop.

V kategorii world music vyhrála s nahrávkou Tapas dívčí skupina BraAgas. Hudební formace Žamboši zvítězila v kategorii folk & country s deskou Přituhuje. Nahrávka Jaromír Honzák Quintet s názvem Little Things nejvíce zaujala porotu kategorie jazz & blues. Debutové eponymní album projektu Mythematica uspělo v kategorii elektronické muziky, nejtvrdší kategorii hard & heavy vyhráli Negative Face s albem Garden Of Wishes. Vítězství v kategorii ska & reggae se stalo zásluhou alba Rude Jazz kořistí formace Green Smatroll.

Slavnostní večer začal minutou ticha za oběti leteckého neštěstí, při němž před týdnem u Smolenska zahynul polský prezidentský pár a další představitelé země.