Odcházení čeká americká premiéra. Přijede i Havel

Praha/Filadelfie - Bývalý prezident Václav Havel se v květnu s manželkou Dagmar zúčastní americké premiéry své poslední hry Odcházení ve Filadelfii. Hru ve Spojených státech uvede divadlo Wilma Theater. Roli kancléře Riegera se v ní podle informací na stránkách divadla ujme David Strathairn. Ten byl za tvárnění novináře Edwarda Murrowa ve filmu Dobrou noc a hodně štěstí (2005), který režíroval George Clooney, nominován na Oscara. Mimo jiné se objevil například také ve snímku Bournovo ultimátum z roku 2007.

Divadlo Wilma Theater se pod uměleckým vedením Blanky a Jiřího Žižkových vypracovalo v jedno z nejuznávanějších repertoárových divadel v USA. Za svoji domovskou scénu je v USA považuje například Tom Stoppard.

Inscenaci bude režírovat Jiří Žižka, který má s inscenováním Havlových her bohaté zkušenosti. Počátkem 90. let natočil například televizní verzi Larga desolata. Na přípravě hry se podílí i Havlův dlouholetý překladatel do angličtiny Paul Wilson.

Wilson, který v 70. letech pobýval v tehdejším Československu a je signatářem Charty 77, se zúčastní i sympozia nazvaného Václav Havel: Umění nemožného, jež divadlo u příležitosti uvedení hry pořádá 30. května. Vystoupí na něm i režisér Žižka a Martin Beck Matuštík z Arizonské státní univerzity.

Americká premiéra Odcházení je ohlášena na 26. května. Autoři inscenace předpokládají, že v případě úspěchu hry by mohlo být Odcházení uvedeno i na některé newyorské scéně. Kvality textu si ověřili už na úspěšném únorovém scénickém čtení, v němž se v roli Riegra představil F. Murray Abraham, slavný Saliery z Formanova Amadea.

Havel napsal Odcházení jako svou první novou hru po téměř 20 letech. Premiéra příběhu o odchodu jednoho a příchodu druhého politika k moci patřila v roce 2008 mezi nesledovanější kulturní události v České republice. V zahraničí dosud bylo Odcházení nastudováno například ve Slovenském národním divadle z Bratislavy, pro jehož potřeby je přeložil Milan Lasica. Mělo premiéru v Polsku, Británii, Německu, Bulharsku či Chorvatsku. Odcházení plánuje Havel také ztvárnit ve filmu. Svůj první celovečerní film začne exprezident a dramatik Havel natáčet 2. července.