Další Toyen v desítce aukčních rekordů

Praha - Obraz malířky Toyen nazvaný Zbytek noci z počátku jejího surrealistického období se na dnešní aukci v Praze vydražil za 13,2 milionu korun. Stal se tak sedmým nejdráže prodaným dílem v aukci v Česku. Obraz  z roku 1934 dlouho zůstával v pražské soukromé sbírce, vystaven byl naposledy v 60. letech a podle historika umění Karla Srpa je „esencí surrealismu“. Za druhou nejvyšší částku se dnes vydražil olej Františka Muziky z roku 1922 Krajina v Braníku, za který kupec zaplatí 5, 2 milionu korun.

Obsahuje stěžejní motivy i formální přístupy surrealismu. Má neobyčejně silnou emotivní hodnotu, jíž vyjadřuje souhra iluzivního prostoru stírajícího hranici mezi nebem a zemí, ve kterém se kutálejí osamostatněné oči, a vertikální hnědé plochy připomínající kůru stromu, vyjevující nejrůznější náznaky lidských postav, napsal Srp v odborném posudku k dílu Toyen.

Obraz se začal prodávat za vyvolávací cenu 13 milionů korun. I s aukční přirážkou, která je 20 procent, dá nakonec kupec za obraz 15,8 milionu korun. Aukci společně pořádaly Galerie Kodl a Akční síň Vltavín.

Toyen (1902 až 1980) patří k umělcům, jejichž díla se na českém aukčním trhu prodávají za nejvyšší ceny. Loni na jaře se její obraz Spící prodal za 20 milionů korun, i s aukční přirážkou kupec zaplatil 23,2 milionu korun. Druhým loni prodaným dílem Toyen je obraz Smutný den, který se vydražil za 12 milionů korun. I tento obraz je v první desítce nejdráže prodaných děl.

Druhým nejdražším dílem na dnešní aukci byl olej Františka Muziky z roku 1922 Krajina v Braníku s vyvolávací cenou 3,9 milionu korun. Podle Srpa jde o dílo z autorova období, které je dnes již téměř nedostupné. Většina obrazů z raného Muzikova období je dnes součástí státních sbírek. Kupec nakonec celkem i s provizí dražební síni zaplatí téměř 5,2 milionu korun.

Na aukci také za 3,2 milionu kupec na telefonu vydražil dílo Emila Filly z roku 1924 nazvané Zátiší. Jeho vyvolávací cena byla 2,9 milionu korun, i s přirážkou bude Fillův olej nového majitele stát 3,8 milionu korun. Obraz si ve Fillově ateliéru vybral jeho přítel Otto Gutfreund, v jehož pozůstalosti byl dodnes.

Za 2,3 milionu korun se dále vydražil obraz Václava Špály Pyšely, jehož vyvolávací cena byla 1,2 milionu korun. Odhadní cenu také výrazně překročilo další Špálovo dílo, Kytice. V nabídce bylo za 500 tisíc, kupec se ale rozhodl dát 1,7 milionu korun.

Sběratelé umění si mohli na dnešní aukci vybírat ze 430 děl za téměř 44 milionů korun. Ačkoli některá díla nové majitele nezískala, celková vydražená suma bude téměř 55 milionů korun.