Národní povstání 1945 v hledáčku fotografů

Praha – Na Staroměstské radnici se dnes otevírá fotografická výstava České národní povstání 1945, připomínající 65. výročí povstání českého obyvatelstva proti nacistické okupaci. Výstavu připravil Vojenský historický ústav ve spolupráci s Českým svazem bojovníků za svobodu a Národním muzeem. Výstava představí na 140 dobových fotografií a bude otevřena do 16. května. Součástí akce bude také křest knihy Pražské povstání a konec války na Praze 1 a koncert na Staroměstském náměstí.

„Výstava je především fotografická, jsou zde dokumentární snímky z roku 1945, které doplňují popisky zachycených událostí. Mezi fotografiemi jsou i nové přírůstky, které nikdy před touto expozicí nebyly publikovány. Snímky pocházejí jak z agenturních zdrojů, tak i od jednotlivců, občanů pamětníků nebo z jejich pozůstalosti. Je zapotřebí upozornit na fotografii Adolfa Hitlera, která je též v expozici. Je zde použita jako symbol, neboť je umístěna přímo naproti fotografii z května 1945. Je to stejný úhel pohledu jako na fotografii s Hitlerem, jenom je zde válečné poškození a devastace Prahy,“ přiblížil expozici její kurátor Tomáš Jakl. 

Podle jeho vyjádření je potřeba si uvědomit, že vystavované fotografie měly pochopitelně různorodou kvalitu, některé se podařilo nazvětšovat přímo z negativů, ale další bylo třeba důkladně upravovat, aby byly vůbec čitelné. Pokud se autorů týká, většina jmen zůstala utajena, neboť se jednalo o amatéry. K vidění jsou ale i fotografie profesionálů, zaměstnanců tehdejších agentur.

Video Na Staroměstském náměstí se otevírá Media Cube
video

Na Staroměstském náměstí se otevírá Media Cube

Na Staroměstském náměstí se otevírá Media Cube

UvR 4.5.2010

Ze Staroměstské radnice informuje Petr Koubek

„Konec povstání proti nacistické okupaci byla událost velmi významná a byla, jak se říká, v hledáčku fotografů. Na fotografiích je jasně patrné, že vznikaly za vypjatých okolností. Každému, kdo se v těch dnech objevil v ulicích, hrozilo velké nebezpečí, fotografy nevyjímaje,“ doplnil Jakl.

V souvislostí s výstavou rozjeli její organizátoři na Staroměstském náměstí i další zajímavý projekt - interaktivní centrum Media Cube. Jde o venkovní televizní studio, v němž zajímaví hosté, např. známí historici nebo pamětníci, diskutují o válce. Do debaty se můžou zapojit i kolemjdoucí.

České národní povstání 1945
České národní povstání 1945