Všichni jsou Mezi ploty

Praha – I letos pozvala Psychiatrická léčebna Bohnice (nejen) Pražany Mezi ploty, první den festivalu jich přišlo téměř patnáct tisíc. Devatenáctým ročníkem žije park léčebny po obě víkendová odpoledne. V sobotu na festivalu vystoupily například kapely Toxique, Sunflower Caravan nebo Švihadlo. Představila se i některá pražská divadla. Hudební, divadelní, taneční a výtvarný program pokračuje na čtyřech pódiích i v neděli.

V neděli se návštěvníci mohou těšit na koncerty Nightwork, Anety Langerové, Psích vojáků, Kamila Střihavky nebo Čechomoru. Do programu se tentokrát úzce zapojila i bohnická léčebna.

„Sami organizujeme plácek s vlastní hudební produkcí, kde vystupují kapely, které jsou nějak vázané k léčebně, ať už v nich hrají pacienti nebo zdravotníci. Pacienti se také zúčastní pouliční klaunerie,“ vyjmenovává ředitel léčebny Martin Hollý.

Video Reportáž Lucie Klímové
video

Reportáž Lucie Klímové

Těmito projekty se léčebna zapojuje do základních myšlenek festivalu Mezi ploty, kterou je od počátku festivalu snaha o odtabuizování oblasti psychiatrie a bourání pomyslných plotů mezi světy takzvaně nemocných a takzvaně zdravých. Přehlídka se koná i v psychiatrických léčebnách v Dobřanech u Plzně a v Brně, kde jednodenní program přivítal návštěvníky koncem května.

Festival je pro léčebny také výrazným přispěním do rozpočtu. Peníze z prodaných vstupenek a z honorářů, které interpreti mohou věnovat léčebně, financují například terapeutické aktivity.

Pozvánka Psychiatrické léčebny Bohnice
Zdroj: Psychiatrická léčebna Bohnice