Roudnická galerie představuje sbírku Slavíčkových obrazů

Roudnice nad Labem - Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem slaví sto let od svého založení. V rámci oslav připravila výstavu děl malíře Antonína Slavíčka (1870 až 1910), která jsou jejím nejcennějším majetkem. Expozici doplňují i malířova díla z jiných sbírek, například ze Správy Pražského hradu, Národní galerie a mnoha dalších.

Výstava představuje Slavíčka jako klíčovou osobnost výtvarného umění přelomu 19. a 20. století. V přední části jízdárny galerie návštěvníkům představuje díla z roudnické sbírky. Cílem je předvést rozsah sbírky, která zahrnuje 60 malířových děl. Vystaveno je i několik rozměrnějších pláten, mezi nimi i nejpopulárnější obraz roudnické sbírky Slunce v lese z roku 1898. Galerie vystavuje i sérii unikátních drobných studií, které sám malíř označoval jako „prkénka“. 

V další části jízdárny pak následuje retrospektiva, ve které autoři výstavy představují celé Slavíčkovo dílo na vybraných příkladech těch nejkvalitnějších a nejzajímavějších děl ze soukromých i veřejných sbírek. K vidění jsou obrazy z 90. let 19. století, mezi nimiž vyniká melancholický obraz Ve Hvězdě z ostravské galerie. Tečku za výstavou tvoří nevelký obraz Zátiší s jablky z roku 1910, který už Slavíček nedokončil.

Video Reportáž Jana Stuchlíka
video

Reportáž Jana Stuchlíka

V zámecké jízdárně, kde se výstava koná, roudnická galerie sídlí od roku 1965. Obrazy, mezi nimiž je i 60 Slavíčkových děl, získala od mecenáše umění Augusta Švagrovského, který se v roce 1903 se Slavíčkem seznámil. Sběratel vytvořil sbírku umění, jejíž jádro představuje kolekce obrazů z přelomu 19. a 20. století. V roce 1910 ji odkázal městu Roudnice nad Labem, kde pak vznikla třetí nejstarší galerie v Česku. Teď patří Ústeckému kraji. 

Krajští radní připouštějí, že v dnešní době příliš peněz na nákup nových obrazů nemají. Prestižní galerii ale slibují větší výstavní prostory, zajistit by je chtěli odkoupením celého zámku od rodiny Lobkowitzů.

Z výstavy obrazů Antonína Slavíčka v Galerii moderního umění v Roudnici na Labem
Z výstavy obrazů Antonína Slavíčka v Galerii moderního umění v Roudnici na Labem
Více fotek
  • Z výstavy obrazů Antonína Slavíčka v Galerii moderního umění v Roudnici na Labem autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1766/176567.jpg
  • Roudnice nad Labem autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1766/176560.jpg