Kandidát na šéfa NG Fajt podal žalobu na jejího ředitele Knížáka

Praha - Historik umění Jiří Fajt, jeden ze tří kandidátů na budoucího ředitele Národní galerie v Praze, dnes podal žalobu na současného ředitele Milana Knížáka. Fajt požaduje po Knížákovi omluvu za jeho výroky, kterými prý ovlivňoval výběrové řízení. Knížák o Fajtovi mimo jiné tvrdil, že galerii v minulosti zadlužil. Fajt dříve působil jako ředitel Sbírky starého umění NG.

Jako nepravdivý Fajt označil především Knížákův výrok uvedený v březnu v České televizi. „Nejhorší byl pan ředitel Fajt, který ji (galerii) zcela ekonomicky zruinoval. Dodnes se jakoby z těchto věcí vzpamatováváme,“ uvedl tenkrát v ČT Knížák.

Fajt požadoval prostřednictvím svého právníka po Knížákovi omluvu, té se mu ale nedostalo. „Na svých výrocích si trvám, nebudu se omlouvat,“ řekl již dříve Knížák.

Podle Fajtova právního zástupce Jiřího Kratochvíla jsou Knížákovy výroky nepravdivé, nedoložitelné a silně dehonestující. Fajt prý nemůže být nijak zodpovědný za hospodaření NG jako celku, protože nebyl generálním ředitelem.

Peníze, o které jde, představují přibližně 600 milionů korun. Jak dříve uvedl ekonomický náměstek NG Miroslav Tajč, kontrola ministerstva financí prověřující hospodaření galerie za roky 1995 až 1998 zjistila nedostatky v této výši a vyměřila NG dodatečný odvod a penále 68 milionů korun.

Tuto sumu se následným jednáním podařilo snížit na 17,7 milionu korun a v několika splátkách vyrovnat do konce prvního pololetí roku 2005. Za dobu Knížákova působení bylo v NG několik kontrol a žádné nedostatky v hospodaření se nezjistily.

V době, během níž byly finanční nedostatky zjištěny, se v čele instituce vystřídalo několik ředitelů, v září 1998 tehdejší ministr kultury Pavel Dostál (ČSSD) řízením galerie dočasně pověřil pracovnici ministerstva Dagmar Šefčíkovou. Sám tento krok přirovnal k vyhlášení nucené správy nad galerií. V létě 1999 se novým ředitelem stal Milan Knížák.

Fajta k účasti na výběrovém řízení vyzvalo ministerstvo kultury. Výběrová komise doporučila ministrovi Václavu Riedlbauchovi jmenovat právě Fajta. Riedlbauch se ale rozhodl nejmenovat nikoho a přenechat to svému nástupci. Na začátku června doporučil budoucímu ministrovi kultury tři kandidáty. Vedle Fajta jde o současného ředitele Moravské galerie Brno Marka Pokorného a ekonoma Vladimíra Rösela.