Ošperkovaný Pražský hrad sleduje čas na náramkových hodinkách

Praha – Dnes bude slavnostně otevřena výstava, která předvede exkluzivní šperky, hodinky a luxusní předměty Cartier vytvořené Madisonem Cartierem. Výstava „Cartier na Pražském hradě – The Power of Style“ bude pro veřejnost otevřena od 9. července 2010 v Jízdárně Pražského hradu. Po Metropolitním muzeu v New Yorku, Britském muzeu v Londýně a dalších proslulých výstavních síních v Paříži (Le Petit Palais), Berlíně (Vitra Design Museum), Moskvě (Kremelské muzeum), Tokiu (Národní muzeum) či nyní v Pekingu (Palácové muzeum v srdci Zakázaného města) se tak Praha stane dalším místem, kde budou mít hosté z celého světa možnost seznámit se s produkty firmy Cartier, která je na trhu již 160 let.

„Výstavy Cartier pořádané výše uvedenými prestižními kulturními institucemi byly velmi úspěšné a jsem nesmírně hrdý, že mohu spolupracovat s Pražským hradem, a umožnit tak občanům České republiky a návštěvníkům největšího hradního komplexu na světě obdivovat více než 350 výtvorů odrážejících vývoj stylu a know-how značky Cartier,“ říká Pierre Rainero, ředitel Cartier Heritage.

„Rád bych upozornil na to, že výstavy nejsou stejné. Jednotliví kurátoři expozice si ze sbírky Cartier vybírají vlastní sestavu, kterou pak prezentují. Sestavit takovou výstavu je pochopitelně velmi nákladné a také bylo nutné přijmout výjimečná bezpečnostní opatření. Je to tu skoro jako na letišti. Návštěvníci musí projít bezpečnostními rámy. Do expozice se nesmí vnášet nebezpečné kovové předměty, kabelky jsou povoleny pouze do určitého rozměru a permanentně probíhá detailní monitoring,“ uvedl v rozhovoru pro ČT24 vedoucí oddělení kultury Správy Pražského hradu Václav Beránek.

Video Z Pražského hradu informuje Lenka Drmotová
video

Z Pražského hradu informuje Lenka Drmotová

Z Pražského hradu informuje Lenka Drmotová

St-8.7.10

Reportáž Petry Schubertové

Rozhovor s kurátorkou Evou Eisler

Výstava příchozím návštěvníkům nabídne ojedinělý pohled na poklady královského klenotníka. Předvede vlivy, které vedly k vytvoření uměleckých děl a biografické příběhy jejich známých majitelů.

„Výjimečné postavení na šperkařském trhu si Cartier vydobyl především svým přístupem, byl vždy perfekcionista, prosazoval inovativnost. Jeho věci jsou skoro inženýrským dílem. Jeho šperky jsou staré sto let, a přesto jsou v perfektním stavu. On vždy hledal inspiraci po celém světě a vytvářel nové styly. Jeho dílo je nanejvýš originální a nemohou se, díky jeho postupům, vytvořit kopie. Má vysokou uměleckou hodnotu,“ řakla k výstavě její kurátorka Eva Eisler. 

„Na začátku 20. století se dobrý přítel Louise Cartiera, Alberto Santos-Dumont, svěřil, že při létání nemůže sledovat čas na svých řetízkových hodinkách. Louis brzy pro letce vymyslel prototyp náramkových hodinek, na něž se mohl letec podívat, aniž by na dlouho sundal ruku z řízení. Tento vynález by se mohl směle počítat k nejjednodušším a přitom nejgeniálnějším věcičkám, které kdy byly vymyšleny,“ přiblížila jednu důležitou položku výstavy kurátorka. 

„Ovšem nejslavnějším klenotem značky, který dodnes fascinuje znalce i laiky, jsou legendární 'tajemné hodiny'. Ručičky jako by se samy vznášely v ciferníku, přesto jsou 'neviditelně' uchyceny v křišťálovém kotouči. Bezkonkurenčně nejslavnějším kouskem se staly sloupkové hodiny, především model s křišťálovým Buddhou pokojně sedícím na vrchní části,“ upozornila dále Eisler. 

„Naším úkolem je přivážet do Prahy nejvyhledávanější světové výstavy. Pražský hrad je ideálním místem pro představení této světově proslulé sbírky. Umístění výstavy do našich prostor dodá zážitku na tajuplnosti a kouzlu,“ říká Ivo Velíšek, ředitel Správy Pražského hradu.

Z historie firmy Cartier

Roku 1847 v Paříži Louis-François Cartier převzal dílnu po svém mistru Adolphu Picardovi. Už po dvanácti letech mohli Pařížané zavítat do devíti butiků. Filozofie značky byla jasná – nenásledovat slepě módní trendy, ale vytvářet je. Vyrábět šperky, které z módy nikdy nevyjdou a zároveň se stanou malými avantgardními uměleckými díly.

Vnuk zakladatele, Louis, se stal (stejně jako jeho otec a dědeček) nejvyhlášenějším šperkařem na světě. Průkopnická byla jeho myšlenka zkombinovat diamanty s platinou, a povýšit tak tento kov na stejnou úroveň jako zlato a stříbro. Téměř každý rok přišla s něčím novým, osobitým, typickým pro určitou dobu.

Klenotníci u „Cartierů“ se nechávali inspirovat nejrůznějšími styly, a to jak v architektuře a v malířství, tak v životě. Fauvismus, kubismus, návrat ke gotice, na jejímž základě pak vzniká jedinečný art deco, tak typický pro první léta 20. století, britský konzervatismus – tím vším byly klenoty ovlivněny. 

Po téměř sedmdesáti letech tvůrci oprášili původní náramkové hodinky a vyvinuli „Santos de Cartier watch“, na kterých se snoubilo zlato s chladnou ocelí. Šroubky, které se do té doby snažili výrobci co nejvíce „zneviditelnit“, dal Cartier sebevědomě na odiv; tedy přímo na obrubu ciferníku a celý náramek. A kultovní předmět byl na světě.

0

Dalšími slavnými modely se staly hodinky „Pasha“, určené pro dobrodruhy a světoběžníky, „Tank Américaine“, které symbolizovaly začátek 90. let, nejklasičtější „Tank Française“ nebo „Santos-Demoiselle“ – dámská varianta prvních náramkových hodinek…

Jedním z dalších inspirativních prvků se pro tvůrce klenotů Cartier stalo divoké zvíře. Vzor levhartích skvrn složený z diamantů a onyxu se poprvé objevil na dámských náramkových hodinkách v roce 1914, později byl použit i na kyvadlové hodiny. V roce 2003 byla vytvořena početná kolekce v několika barevných provedeních, která zahrnovala brože, náramky, náhrdelníky a prsteny osázené diamanty, smaragdy a onyxy. 

Značka Cartier se rozhodla v období 2. světové války zareagovat po svém – vytvořením brože ve tvaru uvězněného ptáčka v národních barvách Francie jako kontrast k nacistické orlici. 

Prezident Cartier International, Alain Dominique Perrin, rozhodl o založení nadace pro současné umění (Fondation Cartier pour l'art contemporain), která podporuje umělce a veřejnost seznamuje s novými formami umění, ať už jde o módu, fotografii, design, videotvorbu nebo malbu. Od roku 2001 také vychází magazín s příznačným názvem Cartier Art.

Cartier / náhrdelník
Cartier / náhrdelník
Více fotek
  • Cartier / náhrdelník autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1784/178398.jpg
  • Cartier / náhrdelník autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1784/178399.jpg
  • Cartier / náramkové hodinky zdroj: Cartier http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1785/178401.jpg