UNESCO: Praha nebude kvůli Blance zařazena mezi 25 kritických míst

Brasília - Stavební práce v českém hlavním městě podle výboru Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) neohrožují pražské památky, uvedl dnes Radiožurnál. Mluvčí ministerstva kultury Jan Cieslar sdělil, že zpráva zimní monitorovací mise UNESCO Praze doporučuje přijmout pravidla staveb výškových budov. Zpráva vyslovila také politování nad tím, že při opravě Karlova mostu nebyly připraveny pečlivější průzkumy.

Výbor od neděle jedná v brazilské metropoli. Rozhoduje například o zápisu dalších památek na seznam světového kulturního a přírodního dědictví, zabývat se také bude zprávou ze společné mise UNESCO a ICOMOS (Mezinárodní rada památek a sídel) v Praze.

„Zpráva popisuje stav péče o Pražskou památkovou rezervaci, jak jej viděla mise,“ uvedl Cieslar. Ministerstvo kultury podle něj ke zprávě výboru poskytlo své stanovisko, ve kterém upravilo „několik nepřesných formulací“. Členové mise v dokumentu doporučili hlavnímu městu, aby co nejdříve přijalo jasná pravidla, kde lze stavět výškové budovy.

Na opravu Karlova mostu měly být vypracovány pečlivější průzkumy

„Co se týče Karlova mostu, vyslovila mise politování nad tím, že jeho obnově nepředcházely průzkumy pečlivější než ty, které byly provedeny,“ dodal. Podle Radiožurnálu emisaři „považují za nutné tunel Blanka dostavět a Karlův most opravovat hlavně jako národní kulturní památku“. Praha podle rozhlasu není zařazena mezi 25 kritických míst.

Kontroloři UNESCO si v lednu do Prahy přijeli prohlédnout zejména stavbu městského okruhu v tunelu Blanka a posoudit případný negativní vliv na pražské památky. Zaměřili se také na plánovanou stavbu obchodního centra u Václavského náměstí, rekonstrukci pražských nádraží nebo zvažovanou stavbu tunelů pod Národním muzeem. V Praze se setkali se zástupci oficiálních institucí i občanských sdružení a mluvili i s odpůrci opravy Karlova mostu. Výsledky svého šetření ale tehdy nekomentovali. Zprávu o inspekci by měli předložit právě na jednání v Brazílii. Podle Cieslara se budou zprávy monitorovacích misí řešit až na konci desetidenního jednání.