Švankmajer „přežije svůj život“ v Benátkách

Praha - Na blížícím se 67. ročníku mezinárodního festivalu v Benátkách bude mít premiéru nový česko-slovenský film Jana Švankmajera Přežít svůj život. Festival se uskuteční od 1. do 11. září, Švankmajerův snímek na něm bude uveden mimo soutěž. V českých kinech se snímek objeví od 4. listopadu v deseti kopiích. České premiéře bude v polovině září předcházet premiéra slovenská. „Z uvedení filmu v Benátkách máme samozřejmě já i pan režisér obrovskou radost,“ komentoval to producent Jaromír Kallista. K tomu, že snímek bude uveden mimo soutěž, poznamenal, že oba nemají podobné soutěže rádi.

„My totiž zásadně nesoutěžíme, protože nastavit objektivní kritéria je podle nás téměř nemožné,“ uvedl Kallista. Navíc příprava všech materiálů pro festival, ať už jde o kopie, digitální nosiče či propagační materiály, je pro jejich společnost Athanor velmi náročná a nákladná, dodal.

Už letos na jaře Švankmajer řekl, že snímek Přežít svůj život dokončil, ale s premiérou že počítá až na podzim. Vytvořil ho animací fotografií herců a doplnil o hrané dotáčky, scénář měl hotový už v roce 2006. Tato psychoanalytická komedie je příběhem muže žijícího jeden život v realitě a druhý ve snu. Koprodukční účast má na tomto snímku i Česká televize a společnost UPP. 

Snímek bude mít mezinárodní premiéru 10. září odpoledne v hlavním kinosále benátského festivalu Sala Grande, který má kapacitu 1100 míst. Nachází se uvnitř Palazzo del Cinema, kde se tato prestižní filmová přehlídka koná již od roku 1937.

V minulosti byly na festivalu v Benátkách uvedeny také české filmy Lištičky v roce 2009 v sekci Critic˙s Week a Venkovský učitel Bohdana Slámy v roce 2008 v sekci Venice Days.