Beatlemánii odstartoval Hamburk

Hamburk – Pravě německý přístav Hamburk se stal odrazovým můstkem pro mladíky z Liverpoolu, kteří zde v místních klubech získávali v letech 1960 až 1962 první cenné koncertní zkušenosti ještě předtím, než se stali slavnými. Začali tu hrát po nočních klubech ve slavné striptýzové čtvrti, a to ve složení John Lennon, Paul McCartney, George Harrison, Stuart Sutcliffe a Pete Best, který je ale brzy opustil. Poprvé tu vystoupili 17. srpna 1960 v podniku Indra Club. Budoucí legendy světového rocku vůbec poprvé představily Hamburčanům svou osobitou podobu rokenrolu.

Hamburk na své hudební „syny“ nezapomněl - náměstí Beatles, nacházející se přímo ve vstupu do Grosse Freiheit, nejznámější boční uličky Reeperbahnu, vzniklo v roce 2008. Míst, kde legendární Brouci vystupovali, je v Hamburku poměrně dost - nejznámější z nich, legendární Star Club, však v polovině 80. let vyhořel. Na ulici Grosse Freiheit dodnes ale funguje řada klubů, kde Beatles bavili své vrstevníky, jedním z nich je i Kaiserkeller ve sklepení pod slavnou ulicí.

Kariéru mladíků kolem Johna Lennona a Paula McCartneyho nastartovalo jejich vystupování v hamburské čtvrti St. Pauli. Fanoušci spočítali, že Beatles tady odehráli celkem 1 500 hodin. Ostatně John Lennon sám nakonec přiznával, že vyrostl v Liverpoolu, ale až v Hamburku opravdu dospěl.

Začátky Beatles si mohou návštěvníci připomenout díky Beatlemánii na Reeperbahnu hned vedle Beatles-Platzu. Muzeum nabízí velké množství černobílých fotografií ze 60. let stejně jako vůbec první smlouvu na nahrávání desky, podepsanou Johnem Lennonem.

Horst Fascher, majitel klubu Star Club:
„Šel jsem tehdy po nich, protože jsem viděl nadšené reakce mladých lidí, fanoušků. Oni se tu učili. John Lennon to shrnul v jedné větě: Z Beatles se tu z chlapců stali muži.“

Vše začalo roku 1957, když si John Lennon založil na gymnáziu skupinu The Quarrymen. Setkal se s Paulem McCartneym a o rok později přišel George Harrison. V roce 1960 se přidal Stuart Sutcliffe na baskytaru, ale brzy odešel. V kapele se vystřídalo i velké množství bubeníků.

Beatles zaznamenali první úspěch v klubech v německém Hamburku, ale skutečně slavní začali být až kolem roku 1963. To už byl ve skupině i Ringo Starr a měli první hity, album Please Please Me odstartovalo tzv. beatlemanii. Roku 1964 pak přichází slavné americké turné a od té doby jsou Beatles světovou senzací.

Kromě McCartneyho ze slavné čtveřice žije už jen bubeník Ringo Starr, který se ke kapele na počátku 60. let připojil právě v Hamburku. Johna Lennona zastřelil v New Yorku v roce 1980 fanatický fanoušek, kytarista George Harrison zemřel v roce 2001 na rakovinu plic.