Živé kino oživí Prahu

Praha - Už potřetí ožijí různá místa české metropole projektem takzvaného Živého kina, jehož organizátorem je Mezinárodní festival dokumentárních filmů v Jihlavě. Je veden myšlenkou spojit filmové téma s místem projekcí, a tak se bude například dokument Olgy Špátové Oko nad Prahou o marné snaze architekta Jana Kaplického prosadit svůj návrh nové budovy Národní knihovny promítat už dnes večer přímo na Letenské pláni.

„Podobně bude dokument Český mír Víta Klusáka a Filipa Remundy o americkém radaru uveden na závěr přehlídky 28. srpna pod žižkovským vysílačem. Snímek s názvem CERN aneb Továrna na absolutno režiséra Jana V. Sachera o švýcarském urychlovači částic bude promítnut o dva dny dříve u Národní technické knihovny,“ řekl mluvčí jihlavské přehlídky Jan Hlubek.

Součástí pěti projekcí ve veřejném prostoru bude i portrét výtvarníka Aléna Diviše a jeho fascinujícího díla ve snímku Martina Řezníčka Sbohem, slunce, za kterým mohou zájemci přijít v sobotu 21. srpna na náplavku pod Palackého mostem, a diptych filmů Jana Gogoly ml. Deník babičky Němcové a Mám ráda nudný život. První je mozaikou každodennosti jedné staré paní ze Zbraslavi, druhý jeho volným pokračováním v podání snachy původní protagonistky. Gogola loni za tento film získal v Jihlavě Cenu pro nejlepší český dokument. Oba snímky budou uvedeny 25. srpna v Městské zahradě na Zbraslavi.

„Filmy vytažené z kin do městských ulic a parků, navíc na místa, na která jsou bezprostředně či asociativně navázané, přinášejí úplně jiný zážitek. Filmový svět se zde neuzavírá s okraji filmového plátna, naopak je jeho přirozenou součástí,“ vysvětlil koncept projektu ředitel jihlavské přehlídky Marek Hovorka. V každém z letošní pětice dokumentů jde podle něj o souboj - ať již s vlastní každodenností, autorským gestem, či prosazováním vizí a postojů v české společnosti.

Všech projekcí se zúčastní jejich tvůrci, ochotní si s diváky po představeních podebatovat. Začátky všech představení byly stanoveny na půl devátou večer, vstup je zdarma a promítá se za každého počasí. Na jednotlivých projekcích se mohou diváci zapojit do slosování o volné akreditace na jihlavský festival, jehož 14. ročník se uskuteční od 26. do 31. října.

Český mír
Český mír
Více fotek
  • Český mír zdroj: ČT http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/17/1625/162479.jpg
  • Mám ráda nudný život zdroj: Zipp http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1136/113584.jpg