Pražská komorní filharmonie energicky vstupuje do nové sezony

Praha - Pražská komorní filharmonie chce představit jednak nejlepší hráče orchestru a také mladou generaci, například hornistu Radka Baboráka anebo cellistu Tomáše Jamníka. Těleso patří mezi nejlepší domácí orchestry, letos například namísto tradiční České filharmonie, zahájila i Pražské Jaro. Osmadvacetiletý dirigent Jakub Hrůša stojí v čele Pražské komorní filharmonie dva roky a kritika nešetří chválou. O kvalitě orchestru se mohli přesvědčit i diváci při zahájení letošního Pražského jara. Netradičně v komorním pojetí nastudoval Smetanovu Mou vlast. A záznam tohoto koncertu vyšel i na CD. Hrůša se tak stal po dvaceti letech dalším dirigentem, který dostal šanci nahrát tuto národní symfonickou báseň. Naposledy ji natočil v roce 1990 Rafael Kubelík.

Zdroj: www.shakespeare.cz Autor: PKF/ Sára Saudková

„Snažil jsem se o to, aby skladba nebyla v rukou patosu a sentimentu, ale zároveň, aby byla upřimně prožitá a míněná tak, že posluchače chytne za rukáv,“ prozradil své pojetí Jakub Hrůša. 

Mezi nejzajímavější koncerty v nové sezoně jistě bude patřit vystoupení klavíristy Vovky Ashkenazyho, který zahraje společně se svým otcem dirigentem Vladimirem Ashkenazym. „Pak bych vypíchl koncert k osmdesátinám Ivana Moravce, který bude řízen dirigentem Jiřím Bělohlávkem. Je to takové spojení dvou nejvýznamnějších osobností našeho interpretačního světa,“ upozornil dirigent.

Video Reportáž Jiřího Svobody
video

Reportáž Jiřího Svobody

Pražská komorní filharmonie zahájí sezonu 22. září v Rudolfinu. Na společném koncertu se sopranistkou Kateřinou Kněžíkovou zahrají například Straussovy písně a Mozartovu symfonii.

Pražská komorní filharmonie

vznikla v roce 1994 z iniciativy Jiřího Bělohlávka, který těleso výrazně formoval po celých dvanáct let až do sezony 2005-2006, kdy se stal šéfdirigentem Symfonického orchestru BBC v Londýně. Umělecké vedení orchestru tehdy převzal švýcarský dirigent Kaspar Zehnder, který působil v jeho čele do srpna 2008. Novým šéfdirigentem PKF je od sezony 2008-2009 Jakub Hrůša. 

Ojedinělým projektem Pražské komorní filharmonie je Orchestrální akademie, která umožňuje mladým hudebníkům získat praktické zkušenosti v orchestrální hře. Studenti Orchestrální akademie PKF procházejí uceleným vzdělávacím programem, který zahrnuje individuální výuku partů pod vedením koncertních mistrů a vedoucích hráčů orchestru, zároveň absolvují orchestrální praxi ve formě umělecké účasti na koncertech v tuzemsku i zahraničí, natáčení CD a řadu dalších aktivit, jako jsou semináře se sólisty, dirigenty či jinými hostujícími mezinárodně uznávanými umělci.

Jakub Hrůša
Jakub Hrůša