Vzácné objevy v Klementinu

Praha - Oprava Klementina v Praze přinesla nečekané objevy. Ve spojovací chodbě křídla u Platnéřské ulice památkáři odkryli vzácné malby z období přelomu baroka a klasicismu. Při podzemních výkopech pak archeologové objevili unikátní odvodňovací žlab. Objev nástropních historických fresek s biblickými motivy památkáři při této fázi opravy nečekali.

„Je to příjemné překvapení,“ řekl Milan Šindler z Národního památkového ústavu, který na práce dohlíží. Malby podle něj pochází z doby stavby tohoto křídla areálu, pravděpodobně tedy z 18. století. Kdo je jejich autorem, památkáři zatím nevědí. Prohledávají proto archivy a hledají záznamy o malířích, kteří se na výzdobě Klementina podíleli. Podle Šindlera některé detaily poukazují na to, že jde o velmi kvalitní dílo.

V současné době je odkryta pouze část maleb, další je pravděpodobně v části chodby, která bude opravována v následující etapě. Celková délka fresek by tak mohla dosáhnout 30 až 40 metrů. Po odkrytí budou malby zakonzervovány. Národní knihovna poté bude hledat prostředky na jejich rekonstrukci. „Rozpočet opravy Klementina s touto položkou nepočítal,“ poznamenal ředitel odboru investičního rozvoje Národní knihovny Martin Vácha.

Další malby byly objeveny v místnosti, ve které bude v budoucnosti sídlit sekretářka ředitele knihovny. Neznámý malíř vymaloval celý prostor jednoduchým výjevem biblické krajiny s palmami či altánky, odkrýt se podařilo například i detaily ptáka nebo vosy.

Překvapení na vědce čekalo i pod povrchem při kopání nové šachty. Objevit se podařilo zbytky žlabu na odvod dešťové vody. Podle Šindlera pocházel z původních domů, které stály na místě Klementina. Kamenné bloky byly ze země vyjmuty a Národní knihovna je s dalšími exponáty plánuje vystavit ve zvláštní expozici.

Rekonstrukce Klementina začala letos na jaře, potrvá do konce roku a bude stát asi 200 milionů korun. Opraveny při ní budou prostory, ve kterých bude v budoucnu sídlit vedení knihovny, budou tam i další kanceláře nebo zasedací místnosti. V podkroví pak budou depozitáře. Navazovat na ni budou další etapy, za celkovou opravu barokní památky Národní knihovna zaplatí asi dvě miliardy korun.

Současně chce NK dostavit depozitář v Hostivaři. Ve dvou etapách bude rozšířen tak, aby knihovně kapacitně stačil na dalších asi 50 let.