O Německou knižní cenu bojuje i český spisovatel

Berlín - V předvečer Frankfurtského knižního veletrhu 4. října bude vyhlášen nový držitel Německé knižní ceny. Mezi šestici letošních finalistů tohoto prestižního ocenění se dostal i Jan Faktor, který žije v Berlíně a píše německy. Pokud by uspěl, byl by prvním českým spisovatelem, který by tuto cenu získal. Cenu uděluje od roku 2005 sdružení německých knihkupců. Šest finalistů vybrala sedmičlenná jury z 20 nominovaných děl, jejichž seznam byl zveřejněn v srpnu. Pětice finalových autorů, kteří cenu nezískají, obdrží odměnu 2 500 eur (61 700 Kč).

Spolu s Janem Faktorem se o cenu ucházejí romány Němce Thomase Lehra September. Fata Morgana (Září. Fata morgana), Švýcarky Melindy Nadjové Abonjiové Tauben fliegen auf (Holuby vzlétají), rakouského spisovatele izraelského původu Dorona Rabinoviciho Andernorts (Jinam), jeho německého kolegy Petera Wawerzineka Rabenliebe (Krkavčí láska) a německé autorky Judith Zanderové Dinge, Die wir heute sagten (Věci, které jsme dnes řekli). Všechna tato díla vyšla stejně jako Faktorova kniha letos.

Faktor na cenu aspiruje s knihou Georgs Sorgen um die Vergangenheit oder Im Reich des Heiligen Hodensack-Bimbams von Prag (Jiříkovy starosti o minulost aneb Pod záštitou svatého Bimbama se zvonícími varlaty z Prahy), která vyšla letos v nakladatelství Kiepenheuer & Witsch. V silně autobiografickém románu vypráví příběh pražské židovské rodiny v Československu 50. až 70. let minulého století.

„Celý jeden den jsme o kandidátech pro náš zúžený seznam diskutovali. Ne vždy jsme se shodli, ale to k tomu patří,“ popsala práci odborné poroty její členka Julia Enckeová. Podle ní vybrané romány reprezentují šest rozdílných literárních jazyků, mezi nimiž nechybí poetický, komický nebo experimentální. „Jsou to romány, jejichž společný prvek by nejspíš bylo možné najít v jejich světovosti,“ dodala Enckeová na stránkách Německé knižní ceny.

„To, že Jana Faktora český čtenář příliš nezná, může být způsobeno i tím, že svá díla vydává s poměrným časovým odstupem. Do povědomí německého čtenářstva se vryl románem Komín. Jaké šance na získání nejvyšší literární ceny Německa má, si netroufnu odhadnout, také z toho důvodu, že mezi nominovanými jsou i další autoři, kteří nejsou Němci jako Faktor. Jeho nominace na tuto cenu je naprosto úžasná věc. Německá knižní cena je prestižní právě tím, kdo ji uděluje. V komisi zasedají renomovaní literární kritici a každý rok akademie ceny dohlíží na to, aby se komise obměňovala,“ řekla k nominaci přakladatelka a spisovatelka Radka Denemarková v pořadu Před polednem ČT24.

Faktorova novinka se tento rok už dostala do užšího výběru na cenu Lipského knižního veletrhu a zaznamenala několik pochvalných recenzí v německém tisku. Spisovatel žije a tvoří v Německu už přes 30 let, prosadil se tam ale až svým předchozím románem z roku 2006 Schornstein, který získal prestižní Döblinovu cenu.

Jan Faktor / Georgs Sorgen um die Vergangenheit oder Im Reich des Heiligen Hodensack-Bimbams von Prag
Jan Faktor / Georgs Sorgen um die Vergangenheit oder Im Reich des Heiligen Hodensack-Bimbams von Prag
Více fotek
  • Jan Faktor / Georgs Sorgen um die Vergangenheit oder Im Reich des Heiligen Hodensack-Bimbams von Prag zdroj: Kiepenheuer & Witsch http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/20/1929/192886.jpg
  • Jan Faktor autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/20/1929/192888.jpg