Teatr Ósmégo Dnia - divadlo místo bomb

Praha – Po více než dvaceti letech se do Prahy vrací Teatr Ósmégo Dnia, legenda polského divadelního undergroundu. Soubor ve svých představeních otevřeně kritizoval totalitní systém a i po revoluci si vybírá aktuální témata – na druhém ročníku mezinárodního pouličního festivalu Za dveřmi představí svůj vizuální projekt o uprchlících s názvem Archa. Připomíná, „že žijeme v době uprchlíků, poutníků, tuláků a nomádů, kteří křižují kontinenty, zahřívají své duše vzpomínkami na domov“.

Teatr Osmégo Dnia založili v roce 1964 studenti pozňanské univerzity. Pod vedením Lecha Raczaka se z počátku orientovali na tvorbu básnických inscenací. Jejich představení jsou ale především spojena s nezávislou kulturou a protikomunistickou opozicí. "

"Bylo nám dvacet…

… a byli jsme hrozně radikální, skoro teroristé. Říkali jsme si, jestli by prostě nebylo lepší shazovat na tenhle režim bomby. Nakonec jsme se rozhodli pro divadlo," vzpomíná herečka Ewa Wójciaková.

Video Rozhovor s Ewou Wójciakovou
video

Rozhovor s Ewou Wójciakovou

Hráli ve studentských klubech, na ulici i v kostele. Pod vlivem Jerzyho Grotowského a jeho divadla Teatr Laboratorium vytvořili vlastní metodu kolektivní improvizace. Jejich práce se vyznačuje metaforickým jazykem, kombinací grotesky s absurditou a přímou reakcí na aktuální otázky. „Všechno vznikalo na kolektivním principu, z improvizací. Používali jsme pohyb a citáty z klasické literatury. Naše představení nebyla tradiční dramata, spíš koláže,“ dodává Wójciaková.

V polovině osmdesátých let bylo divadlo úřady rozpuštěno, část souboru byla nucena odjet do zahraničí, kde vytvořili úspěšnou inscenaci Auto-da-Fe. V té době o nich dvojice švédských filmařů začala točit dokument. "Dodávali lidem v Polsku odvahu, aby se nebáli být sami sebou,„ vysvětluje jeden z dokumentaristů, režisér Bo Persson. “Když odešli, nikdy nepožádali o politický azyl. Sledovali jsme je na cestách a zdálky sledovala tajná policie nás."

Herci, kteří nezískali výjezdní víza, působili v rámci kulturního undergroundu v Polsku. Po roce 1989 byl soubor obnoven a od té doby hraje po celém světě. V Praze se představí s projektem Archa, kromě legendárního polského souboru nabízí program festivalu Za dveřmi i česko-ruský Teatr Novogo Fronta nebo Divadlo Continuo.

Teatr Osmégo Dnia / Archa
Teatr Osmégo Dnia / Archa